Partner serwisu

Ze Skandynawii nad Morze Śródziemne – nowe połączenie intermodalne

ep. 10.06.2021

Ze Skandynawii nad Morze Śródziemne – nowe połączenie intermodalne
fot. Marek Slusarczyk, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org
Jest nowe połączenie intermodalne dające możliwości połączenia Bałtyku, przez Adriatyk, z Morzem Śródziemnym. Połączenie wykorzystuje kolejowy „most lądowy” pomiędzy Gdynią a portem Koper w Słowenii.
Połączenie bazuje na istniejących rozwiązaniach transportowych, łącząc je i wzajemnie koordynując. Podstawą jest współpraca dwóch operatorów kolejowych – Loconi oraz Baltic Rail.

Pierwszy jest operatorem pociągów kontenerowych kursujących 5 razy w tygodniu między Gdynią a Wrocławiem, drugi operuje 3-5 pociągami w ciągu tygodnia na trasie pomiędzy Wrocławiem a Koprem w Słowenii. Wspólnie proponują usługę intermodalną Gdynia – Koper – Gdynia z przeładunkiem między pociągami.


Inicjatywę – jak podano w komunikacie prasowym – wspierają Port Koper w Słowenii oraz Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni. Umożliwia ona połączenie kluczowych portów w Skandynawii z najważniejszymi portami w środkowej i wschodniej części Morza Śródziemnego.

Nowe połączenie pozwala na oszczędność nawet połowy czasu transportu. Na przykład połączenie między Oslo i Hajfą z wykorzystaniem wyłącznie drogi morskiej trwa ok. 30 dni, podczas gdy wykorzystanie drogi morskiej z lądowym łącznikiem od Gdyni do Kopru zajmie 14 dni.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Intermodal
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony