Partner serwisu

Zerwana umowa a wykluczenie wykonawcy z przetargu. Istotne orzeczenie

Redakcja 07.10.2019

Zerwana umowa a wykluczenie wykonawcy z przetargu. Istotne orzeczenie
fot. pixabay.com/pl/users/Tama66
Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie wykonawcy działającego w sektorze budownictwa infrastrukturalnego oraz energetyki od decyzji o wykluczeniu z przetargu, które nastąpiło w oparciu o art. 24 ust. 5 pkt 4 Pzp. Chodzi o przepis, który przewiduje możliwość wykluczenia wykonawcy, z którym w ostatnich latach rozwiązano umowę o zamówienie publiczne – informuje Kancelaria JDP, która w tej sprawie reprezentowała wykonawcę.
– Izba podzieliła argumentację kancelarii stwierdzając m.in. że decyzja o wykluczeniu była wadliwie uzasadniona, bazowanie na niezweryfikowanych informacjach jest nieakceptowalne, a zamawiający ma bezwzględny obowiązek szczegółowej analizy problematycznego kontraktu zanim podejmie decyzję o wykluczeniu – podaje kancelaria. W konsekwencji oferta wykonawcy, z którym wcześniej rozwiązano umowę została przywrócona.

Konieczne dowody na winę

– Wyrok Izby ma duże znaczenie, ponieważ ugruntowuje rozsądne, dotychczasowe orzecznictwo, zgodnie z którym zamawiający, chcąc wykluczyć wykonawcę w oparciu o wspomniany przepis, bezwzględnie musi wykazać, że do zerwania kontraktu doszło z przyczyn leżących po stronie wykonawcy – mówi radca prawny Wojciech Merkwa z Kancelarii JDP. Dodaje, że ciężar dowodu w całości obciąża w tym zakresie zamawiającego.

– Nie ma tu miejsca na jakąkolwiek swobodę czy dowolność w interpretowaniu okoliczności związanych z zerwaną umową – dodaje prawnik reprezentujący wykonawcę. W orzeczeniu Izby podkreślono, że wobec sprzecznych stanowisk stron tylko sąd powszechny, a nie KIO, może podjąć się rozstrzygnięcia sporu i obarczenia jednej ze stron winą.

– Ma to ogromne znaczenie dla przyszłych przetargów, bowiem stanowisko Izby, która już raz wypowiedziała się w kwestii historycznego kontraktu, nie może być ignorowane w przyszłych przetargach – stwierdza Wojciech Merkwa.

Palący problem

Zerwane kontrakty to problem, który w ostatnim czasie szczególnie nabrzmiał w związku z trudnościami jakie pojawiły się przy realizacji umów zawieranych w latach 2015-2017. W nowych postępowaniach mogą więc występować wykluczenia dokonywane na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 4 Pzp. – Tego nie należy bagatelizować – podkreśla kancelaria, zwłaszcza, że wykonawca skutecznie wykluczony w oparciu o ten przepis musi liczyć się z wykluczeniem w kolejnych przetargach.

Przed KIO wykonawcę reprezentował r.pr. Wojciech Merkwa wspólnie z r. pr. Piotrem Dumą z zespołu Postępowań Sądowych i Arbitrażowych oraz Zespołu Infrastruktury w Kancelarii JDP, którym kieruje Profesor Przemysław Drapała.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Kryzys w budownictwie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony