Partnerzy serwisu:

Zielona Góra dostanie pieniądze na południową obwodnicę

Redakcja 11.07.2017

Zielona Góra dostanie pieniądze na południową obwodnicę
fot. https://commons.wikimedia.org
Resort rozwoju potwierdził, że Zielona Góra dostanie pieniądze na budowę południowej obwodnicy miasta. Na inwestycję wartą ok. 152 mln zł, miasto dostanie prawie 115 mln zł unijnego dofinansowania.
Będzie to możliwe dzięki zwiększeniu puli środków na konkurs, w którym miasta ubiegały się o fundusze unijne na inwestycje drogowe. Pierwotnie Zielona Góra nie otrzymała dotacji. Teraz odwołanie miasta od wyników konkursu zostało pozytywnie rozpatrzone przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

– Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy o dofinansowanie, która jest potwierdzeniem, że beneficjent otrzyma środki – tłumaczy, cytowany w komunikacie prasowym wiceminister rozwoju Witold Słowik.
W ramach inwestycji ma powstać 12,7 km dwupasmowej, jednojezdniowej drogi krajowej. Zakończenie prac planowane jest na lipiec 2023 roku. Cała inwestycja ma kosztować ponad 152 mln zł.

Obecnie ruch tranzytowy wokół Zielonej Góry na kierunku północ–południe odbywa się poprzez drogę krajową nr 27 (od strony zachodniej) oraz trasę S3 (po wschodniej stronie miasta). Ze wschodu na zachód można natomiast przejechać północną obwodnicą miasta, czyli ulicą Trasa Północna, która stanowi fragment drogi krajowej nr 32.

Według władz miasta, droga ta powoli wyczerpuje swoją przepustowość, a według szacunków, ruch nadal będzie rósł (to część miasta, gdzie powstają osiedla mieszkaniowe), zwłaszcza po zakończeniu budowy drogi ekspresowej S3. Ponieważ ograniczenia terenowe nie pozwalają na wybudowanie dodatkowej drogi na północy miasta, konieczne jest stworzenie alternatywnej trasy dla tranzytu po południowej stronie, gdzie obecnie nie ma trasy dedykowanej tranzytowi.

Zielonogórski projekt jest 28. inwestycją drogową w polskim mieście, wyłonioną w ramach przeprowadzonego w ubiegłym roku konkursu w Programie Infrastruktura i Środowisko. Na wszystkie 28 projektów w 27 miastach (2 inwestycje zrealizują Katowice) zarezerwowano 3,59 mld zł dofinansowania.

3 marca umowę o dofinansowanie podpisał Gorzów Wielkopolski. Blisko 50 mln zł z UE trafi na modernizację wschodniego wylotu DK nr 22 na odcinku od ronda Sybiraków do granic miasta, który łączy Gorzów z drogą ekspresową S3.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony