Partner serwisu

Zielone światło dla budowy S10 Bydgoszcz – Toruń

Przemysław Farsewicz 07.04.2022

Zielone światło dla budowy S10 Bydgoszcz – Toruń
Fot. Google Maps
Nie ma już formalnych przeszkód dla budowy drogi S10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w mocy decyzję Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie określającą środowiskowe uwarunkowania inwestycji.
Organizacje pozarządowe walczyły o zmianę przebiegu S10, która ma połączyć Toruń z Bydgoszczą. Działania były związane z ochroną źródlisk w Puszczy Bydgoskiej. Dlatego wydana decyzja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska została zaskarżona. Dzisiaj nie ma już przeszkód, żeby inwestycję realizować.

– Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w mocy (odrzucając skargi NGO) decyzję Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie określającą środowiskowe uwarunkowania dla budowy drogi S10 Bydgoszcz – Toruń. To kolejny ważny krok do budowy ponad 50-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej łączącej największe miasta województwa kujawsko-pomorskiego – poinformował Łukasz Schreiber, członek Rady Ministrów.

Decyzja środowiskowa dla drogi S10 Toruń – Bydgoszcz została wydana w lutym 2020 roku. Jednak po rozpatrzeniu odwołań na początku czerwca 2021 roku została zmieniona. Na inwestora zostały nałożone dodatkowe obowiązki, w tym m.in. wykonanie dodatkowych trzech górnych przejść dla dużych zwierząt oraz kilku przepustów. Jak podaje GDDKiA, jedno z górnych przeprowadzi zwierzęta zarówno nad droga, jak i linią kolejową. Koszt wszystkich dodatkowych zabezpieczeń wskazanych przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska inwestor oszacował na ponad 220 mln zł.

Budowę szybkiej trasy między Bydgoszczą a Toruniem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podzieliła na cztery odcinki. Wszystkie posiadają już wybranych wykonawców. Pierwszy odcinek Toruń Zachód – Toruń Południe o długości 11,8 km będzie realizowało konsorcjum NDI, NDI Sopot oraz SP Sine Midas Stroy. https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi/konsorcjum-ndi-najkorzystniejsze-na-s10-kolo-torunia-80106.html

Odcinek Solec Kujawski – Toruń Zachód o długości ponad 21 km będzie natomiast realizowało konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud. Dla robót na 9-kilometrowym odcinku Bydgoszcz Południe – Emilianowo wybrano firmę Intercor. Odcinek Solec Kujawski – Emilianowo o długości 8,64 km będzie realizować firma Polaqua

Budowa drogi ekspresowej S10 na odcinku od Bydgoszczy do Torunia została podzielona na 4 odcinki, bo jak podkreśla zamawiający, celem było umożliwienie maksymalnego rozszerzenia kręgu podmiotów mogących ubiegać się o udzielenie zamówienia. Zakończenie budowy drogi zaplanowano do 2026 roku. Inwestycja w całości zostanie sfinansowana z Program Budowy Dróg Krajowych. W planach S10 miałaby połączyć Szczecin, przez Bydgoszcz i Toruń z Warszawą.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony