Partnerzy serwisu:

Zielone światło dla rozbudowy terminala LNG

Redakcja 23.01.2019

Zielone światło dla rozbudowy terminala LNG
fot. Polskie LNG
Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc wydał dwie decyzje: o ustaleniu lokalizacji dla rozbudowy terminala regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz na budowę infrastruktury przesyłowej LNG.
Pierwsza decyzja dotyczy inwestycji, w ramach której wybudowany zostanie trzeci zbiornik LNG, o pojemności ok. 180 tys. m3 wraz z instalacjami i połączeniami do dwóch już istniejących zbiorników LNG, a także lądowy system załadunku LNG na kolej.

Druga decyzja lokalizacyjna dotyczy budowy infrastruktury przesyłowej LNG do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków.

Obie decyzje, wydane na rzecz Polskiego LNG, dotyczą terenu zlokalizowanego w obrębie ewidencyjnym Warszów 11.

– Te decyzje otwierają inwestorowi drogę do rozbudowy terminala LNG im Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu – podkreśla wojewoda Tomasz Hinc – Rozbudowany terminal będzie posiadał moc regazyfikacyjną 7,5 mld m3. To blisko połowa rocznego zużycia gazu w Polsce – dodaje.
 
Przetarg na realizację inwestycji ruszył w drugiej połowie grudnia 2018 roku. Postępowanie jest dwuetapowe. Podpisanie umowy z wybranym wykonawcą ma nastąpić przed końcem 2019 roku. Osiągnięcie przepustowości 7,5 mld m3 rocznie planowane jest na 2021 rok. Pozostałe dwa projekty w założeniu mają zostać ukończone w drugim kwartale 2023 roku. Program Rozbudowy Terminalu LNG zakłada realizację zadania w formule „zaprojektuj i wybuduj” (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony