Partner serwisu

Zmiana PZP spowolniła Krajową Izbę Odwoławczą

Witold Urbanowicz 24.05.2021

Zmiana PZP spowolniła Krajową Izbę Odwoławczą
fot. Pixabay
Szybko działająca machina, za jaką dotąd uchodziła Krajowa Izba Odwoławcza, złapała zadyszkę. To za sprawą zmiany prawa zamówień publicznych, które spowodowały znaczny wzrost odwołań. Niektórzy zamawiający czekają na wyznaczenie terminu rozprawy już ponad dwa miesiące. – Nie ma mowy o żądanej zwłoce w pracy Krajowej Izby Odwoławczej, a sprawy odwoławcze rozpoznawane są nieprzerwanie i w kolejności wpływu odwołań – zapewnia Katarzyna Prowadzisz, rzecznik KIO.
Na początku roku weszły w życie zmiany w prawie zamówień publicznych. Ich implikacje na proces przygotowania inwestycji i wyboru wykonawcy poznajemy dopiero z czasem. Jedną z nich jest wydłużenie procedowania odwołań w Krajowej Izbie Odwoławczej w związku ze znacznym wydłużeniem oczekiwania na wyznaczenie terminu rozprawy.

Wcześniej w KIO rozprawy odbywały się stosunkowo szybko, często w ciągu dwóch tygodni. To już przeszłość. Przykładowo Tramwaje Warszawskie czekają już miesiąc na wyznaczenie terminu rozprawy odwołań ws. przetargu na budowę torowiska na ul. Kasprzaka. Jeszcze większą cierpliwością muszą się wykazać PKP PLK z przetargiem na przebudowę stacji Olsztyn Główny. Tutaj odwołania wpłynęły 2-2,5 miesiąca temu, a termin rozprawy wciąż nie został wyznaczony.

Co się stało z izbą, która dotąd uchodziła za sprawnie działającą? – Nie ma mowy o żądanej zwłoce w pracy Krajowej Izby Odwoławczej, a sprawy odwoławcze rozpoznawane są nieprzerwanie i w kolejności wpływu odwołań – zapewnia Katarzyna Prowadzisz, rzecznik KIO. Jak wyjaśnia, 1 stycznia weszły w życie przepisy nowej ustawy Prawo zamówień publicznych, których efektem jest rozszerzenie przesłanek uprawniających do wniesienia odwołań do KIO. Na efekty długo nie trzeba było czekać. – W Izbie odnotowano obecnie zwiększony o ponad 400 wpływ spraw odwoławczych w stosunku do lat ubiegłych. Jednocześnie skład osobowy Izby nie został rozszerzony, a na przestrzeni ostatnich lat w Izbie powstały wakaty – wyjaśnia Prowadzisz.

Jak zapewnia Katarzyna Prowadzisz, KIO działa już nieprzerwanie od 25 maja 2020 r., po przerwie spowodowanej przez COVID-19. – Nie ma żadnej podstawy faktycznej do twierdzenia o zwłoce w rozpoznawaniu spraw odwoławczych, a jedynie znaczące zwiększenie ilości spraw odwoławczych wpływa na przesunięcia w terminach rozpoznania poszczególnych odwołań – mówi Katarzyna Prowadzisz.

Wydłużenie procesu odwoławczego może mieć niebagatelny wpływ na realizację zamówień publicznych, których realizacja wymaga teraz napiętego harmonogramu z uwagi na terminy rozliczeń środków unijnych. Krótkie terminy związania ofertą już wcześniej powodowały, że inwestorzy byli na łasce wykonawców i ich determinacji do zdobycia zamówienia. Ta może być teraz różna w związku ze zmieniającą się sytuacją rynku i zbliżającym się końcem unijnej perspektywy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony