Partnerzy serwisu:

Andrzej Adamczyk zostaje na czele resortu infrastruktury

ep. 08.11.2019

Andrzej Adamczyk zostaje na czele resortu infrastruktury
fot. MI
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowy skład rządu. Ministrem infrastruktury będzie, tak jak dotychczas, Andrzej Adamczyk.
Adamczyk kieruje resortem odpowiedzialnym m.in. za drogi i kolej od początku poprzedniej kadencji, tj. od jesieni 2015 roku.

W czwartek po posiedzeniu komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości przedstawiony został nowy skład rządu. Na jego czele, co od dawna nie było tajemnicą, będzie stał tak jak dotychczas, Mateusz Morawiecki. Wicepremierami maja być Piotr Gliński oraz Jarosław Gowin.

– Rząd ma charakter w wielkiej mierze kontynuacyjny. To jest kontynuacja dobrej zmiany – powiedział podczas konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Chcemy kontynuować wszystkie nasze zapowiedzi, nasze programy. Będziemy w pełni realizowali to, co zapowiedzieliśmy wcześniej – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Według przedstawionych dziś informacji bez zmian pozostanie m.in. kierownictwo resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z Markiem Gróbarczykiem na czele. Ministerstwem rozwoju pokieruje Jadwiga Emilewicz, której będą podlegały, oprócz dotychczasowego zakresu, także sprawy budownictwa i turystyki. Ministrem finansów będzie Tadeusz Kościński. Dotychczasowy minister finansów a także inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński nie będzie kierował żadnym z resortów. Jak powiedział, Mateusz Morawiecki, Jerzy Kwieciński "zdecydował się kontynuować swoją misję w innym miejscu".

Ministerstwo Energii w dotychczasowym kształcie zostanie rozwiązane. Powołane zostanie natomiast Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego, które ma przejąć nadzór właścicielski nad większością spółek skarbu państwa. Pokieruje nim Jacek Sasin.

Przekształcenia będą dotyczyły także Ministerstwa Środowiska – zostanie ono podzielone na dwie części. Sprawy środowiska będą podlegały Michałowi Wosiowi, natomiast dotyczące klimatu, takie jak miks energetyczny czy redukcja CO2 mają podlegać Michałowi Kurtyce.

Zmiany strukturalne nastąpią także w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pokieruje nim jak dotychczas Jacek Czaputowicz, ale z podległego mu resortu wydzielone zostaną sprawy europejskie. Te mają być powierzone Konradowi Szymańskiemu, który będzie ministrem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nie będzie zmian personalnych w resortach zdrowia, sprawiedliwości, obrony narodowej, edukacji narodowej, kultury, polityki społecznej, rolnictwa i rozwoju wsi, a także spraw wewnętrznych i administracji.

Propozycje kandydatów na ministrów zostały przedstawione podczas konferencji prasowej w siedzibie partii rządzącej na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Prezes PiS otwierając konferencję odniósł się do nadchodzącego spowolnienia gospodarczego. Powiedział, że nowy skład rządu ma przyczynić się do tego, by były ona jak najmniej odczuwalne.

- Będzie to bardzo sprawna drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji tych celów, krótko- średnio- i długofalowych - powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że kluczowym wyznacznikiem dla realizacji celów strategicznych ma być doścignięcie średniej unijnej.

Zaprzysiężenie nowego rządu ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony