Partner serwisu

Znaki drogowe uwzględnią elektromobilność

ep. 02.12.2021

Znaki drogowe uwzględnią elektromobilność
fot. Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych
Weszły w życie znowelizowane rozporządzenia dotyczące znaków i sygnałów drogowych. Do przepisów dodane zostały znaki informujące o miejscach, gdzie można naładować pojazd z napędem elektrycznym. Otwarto także furtkę do informowania o punktach ładowania wodorem.
Mowa o dwóch rozporządzeniach ministra infrastruktury: w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

W przepisach zmienionych 23 października dodano m.in. nowe znaki drogowe: „stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych” (znak D-23b) oraz „punkt ładowania pojazdów elektrycznych” (znak D-23c).

Znak D-23b

Pierwszy ma informować o stacji paliw, która jest wyposażona w punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Jeżeli dodatkowo stacja prowadzi sprzedaż paliwa gazowego lub wodoru w dolnej części znaku możliwe będzie zamieszczenie napisu informującego o rodzaju paliwa, np. „LPG”, „CNG”, „LNG”, „wodór (H2)”.

Znak D-23c
Drugi ze znaków będzie informował o punktach ładowania pojazdów elektrycznych.

Rozporządzenie uregulowało także sposób oznaczania miejsc do parkowania pojazdów zasilanych wyłącznie energią elektryczną (EV), gazem (LNG lub CNG) lub wodorem (wodór H2), a także miejsc postoju na czas ładowania z możliwością określenia maksymalnego czasu korzystania z tej przestrzeni. Wydzielony obszar z myślą o autach korzystających z paliw alternatywnych będzie mógł być zaznaczany na zielono.  

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych podkreśla, że zmiany w przepisach są zainspirowane przez stowarzyszenie działające w obszarze elektromobilności. Dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur zaznacza, że wprowadzenie nowych znaków ma podwójne znaczenie – oprócz informacji o miejscu, gdzie można naładować pojazd, będą one działały na rzecz zwiększania świadomości, że przy drogach, z których korzystamy jest infrastruktura dla paliw alternatywnych. Według stowarzyszenia, obecnie na terenie kraju jest blisko 2 tys. miejsc, gdzie można skorzystać z ładowarki.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Elektromobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony