Partner serwisu

Znamy warunki inwestycji w polską fabrykę baterii i magazynów energii

inf. pras. 13.01.2023

Znamy warunki inwestycji w polską fabrykę baterii i magazynów energii
fot. Pixabay
Notowana na GPW polska spółka Compremum, singapurska firma technologiczna Durapower i wspierana przez japońską Grupę Meiden firma Elmodis podpisały porozumienie, określające główne warunki finalnej umowy inwestycyjnej budowy w Polsce fabryki baterii i systemów magazynowania energii. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 196-255 mln zł, a zgodnie z decyzją Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oznaczać to może uzyskanie zwolnienia z CIT na poziomie 89 mln zł.
Porozumienie określa główne warunki, dotyczące współpracy przy inwestycji w fabrykę ogniw litowo-jonowych. W szczególności strony uzgodniły, że inwestycja realizowana będzie poprzez polską spółkę celową, w której Compremum i Durapower będą posiadać po 45%, a Elmodis 10%. Ustalono także założenia co do sposobu funkcjonowania operacyjnego spółki celowej, a strony pracują obecnie nad warunkami finansowymi i budżetami inwestycji oraz nad finalną umową inwestycyjną.

Pracę w fabryce wytwarzającej zaawansowane systemy magazynowania energii znajdzie docelowo około 300 osób. Produkowane na miejscu moduły baterii litowo-jonowych będą kluczowym elementem magazynów energii. Spółka Faradise z Grupy Compremum kupiła już ponad 8 ha gruntu pod realizację inwestycji w gminie Kleszczów, na terenie której działa obecnie Elektrownia Bełchatów (Grupa PGE), odpowiadająca za wytwarzanie około 20% energii elektrycznej w Polsce, a której zamknięcie planowane jest na lata 2030-2036. Z uwagi na obecność regionu w segmencie elektroenergetycznym, cechuje go rozbudowana infrastruktura przemysłowa oraz dostęp do specjalistów w dziedzinie energetyki i przemysłu.

– Budowa fabryki baterii w Polsce to ważny krok w kierunku uniezależnienia energetycznego Polski i Europy. Dzięki tej inwestycji przeniesiemy na nasz kontynent pełny łańcuch wartości nowoczesnych technologii, a systemy magazynowania energii pozwolą kompleksowo wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii i optymalizację emisji CO2. Warto podkreślić, że naszym partnerem technologicznym jest doświadczona, działająca międzynarodowo firma Durapower z Singapuru, a za inteligentne rozwiązania systemowe odpowiada specjalizująca się w Industrial Internet of Things (IIoT) krakowska firma Elmodis. Oferować zatem będziemy na rynku solidny produkt, elastycznie dopasowywany do potrzeb klientów – mówi Łukasz Fojt, wiceprezes Zarządu Compremum.

Eksperci rynku energetycznego wskazują, że czeka nas „boom” na rynku magazynów energii. Rosnące ceny energii elektrycznej i niewydolność sieci przesyłowych zwiększają popyt wśród zakładów przemysłowych i dystrybutorów energii, dla których priorytetem jest pewność i niezawodność dostaw oraz optymalizacja kosztów. Systemy o dużej mocy i pojemności to ważne rozwiązanie również dla inwestujących w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne ze względu na odmowy przyłączeń OZE z powodu ryzyk związanych ze zwiększoną podażą energii i przeciążeniem istniejących sieci elektroenergetycznych, co niwelują magazyny energii. Magazyny energii są nieodłącznym elementem systemu elektroenergetycznego w kontekście elastyczności i rozwoju społeczności energetycznych.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony