Partnerzy serwisu:

Zniknie 40 procent gminnych fotoradarów?

Rynek Infrastruktury 27.02.2013

Zniknie 40 procent gminnych fotoradarów?
fot. GITD
Polskie fotoradary czeka audyt, który stwierdzi, czy ich lokalizacja jest zasadna. „Rzeczpospolita” pisze, że z dróg może zniknąć nawet 40 procent fotoradarów należących do gmin. Obecnie na drogach jest 200 takich urządzeń oraz 350 należących do Inspekcji Transportu Drogowego.

Powstał już projekt rozporządzenia w sprawie audytu, a minister transportu chce co 40 miesięcy sprawdzać, czy fotoradar jest w potrzebny w danej lokalizacji. Kontrolami zajmie się policja. Poza miejscem, zanalizowany zostanie wpływ urządzenia na poprawę bezpieczeństwa. Jeśli okaże się, że lokalizacja jest bezpieczna, urządzenie zniknie.

Przeprowadzanie audytu może zaszkodzić głównie fotoradarom gminnych, których lokalizacja budzi spore kontrowersje. Pojawiają się zarzuty, że pieniądze zarabiane na urządzeniach służą podreperowaniu gminnego budżetu, a nie poprawie bezpieczeństwa na drogach. Zostało to potwierdzone dwa lata temu przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Jednak gminy maja inne zdanie. – Propozycje zmierzają do wyeliminowania urządzeń straży gminnych – uważa Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica. Dodaje, że kryteria prowadzenia audytu są nieodpowiednie i tłumaczy, że jeśli w danym miejscu stoi obecnie fotoradar, to automatycznie jest tam mniej wypadków. Opinię wójta popiera Inspekcja Transportu Samochodowego.

Z kolei Polski Kongres Drogowy domaga się jeszcze szerszej kontroli miejsc, których stoją fotoradary. Powinna ona dotyczyć także urządzeń mobilnych i przenośnych. – Robienie zdjęć zza krzaka wcale nie służy poprawie bezpieczeństwa. Widziałem kierowców hamujących w takich miejscach w ostatniej chwili na śniegu – wyjawia Krzysztof Garguła, specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.
 

Całość artykułu


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fotoradary i bezpieczeństwo na drogach
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony