Partner serwisu

Zniknie most na Izerze łączący Polskę i Czechy

Magdalena Romanowska 06.07.2020

Zniknie most na Izerze łączący Polskę i Czechy
fot. UM Szklarska Poręba
Most graniczny łączący Orle z czeską Jizerką zostanie rozebrany. Zadecydowały o tym władze Szklarskiej Poręby i Korzeniowa na środowym (2 lipca) spotkaniu w Orlem. Wykonawca nowego mostu jest już wybrany.
Jak poinformowali we wspólnym oświadczeniu burmistrz Szklarskiej Poręby i starosta Korzeniowa w najbliższym możliwym terminie zlikwidowany będzie istniejący most graniczny na rzece Izerze. Jak stwierdzili włodarze, most jest w  awaryjnym stanie i grozi zawaleniem do rzeki.

Gmina Kořenov zaplanowała w tym roku rozebranie starego i budowę nowego mostu, który jest już zaprojektowany. Jest też wyłoniony wykonawca, z którym jest zawarta już umowa na budowę. Pierwotnie rozpocząć się miała zaraz po zejściu śniegu, lecz stan epidemii uniemożliwił przekraczanie granicy (most będzie stawiany od polskiej strony), co nam te plany pokrzyżowało. Pierwotnie stary most miał posłużyć turystom jeszcze przez ostatni letni sezon, ale wezwany specjalista dał jednoznaczną rekomendację: most jest niebezpieczny i musi zostać zamknięty.

Na moście zostały umieszczone zakazy wstępu. Niestety turyści nie respektują tych oznaczeń, więc teraz musimy przystąpić do radykalnego rozwiązania – zburzenia mostu. Budowa nowego rozpocznie się wiosną 2021 r., tuż po odtajaniu śniegu. Jest szansa, że na przyszły sezon letni zostanie uruchomiony. Jedyne, co się w aktualnej sytuacji zmieniło wobec pierwotnego planu, to brak mostu w przyszłym sezonie zimowym. Gdyby budowa dokonywała się w tym roku już od wiosny, przeprawa byłaby zamknięta tylko do końca października.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony