Partner serwisu

ZUE poprawia wyniki. Po I kwartale strata istotnie mniejsza

inf. pras. 23.05.2019

ZUE poprawia wyniki. Po I kwartale strata istotnie mniejsza
fot. ZUE
Grupa ZUE zanotowała w I kwartale 2019 roku wzrost skonsolidowanych przychodów do 194,8 mln zł ze 125,9 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o blisko 55%. Wynik EBITDA Grupy wyniósł w tym czasie 2,3 mln zł wobec 0,2 mln zł przed rokiem. Na poziomie operacyjnym Grupa zanotowała 0,7 mln zł straty wobec 2,3 mln zł straty rok wcześniej. Istotnie zmniejszyła się również rok do roku strata netto – wyniosła 0,9 mln zł wobec 1,9 mln zł straty w I kwartale 2018 r.
Aktualny portfel zamówień Grupy wynosi ok. 1,8 mld zł. Spółka oczekuje również na rozstrzygnięcia przetargów o wartości ok. 620 mln zł i kontynuuje rozbudowę portfela zamówień, w rozważny sposób wybierając projekty oraz zwiększając udział w portfelu kontraktów miejskich.

Pierwszy kwartał przyniósł poprawę wyników rdr, pomimo wysokiej ubiegłorocznej bazy oraz tego, że jest to dla naszej branży sezonowo najsłabszy okres w roku. Koncentrujemy się obecnie na ukończeniu realizacji kontraktów kolejowych podpisanych w latach 2016 – 2017, jednocześnie prowadząc dialog z zamawiającym w sprawie zmiany umów, tam gdzie to zasadne, w szczególności zwiększenia wynagrodzenia z tytułu robót dodatkowych oraz pokrycia kosztów poniesionych z przyczyn niezależnych od wykonawcy. Realizujemy również kontrakty pozyskane w 2018 roku, w tym na infrastrukturę miejską w formule „buduj” z możliwością szybkiego wejścia na plac budowy i z krótkim czasem realizacji – powiedział Wiesław Nowak, Prezes Zarządu ZUE S.A.

Dzięki rozbudowaniu w 2018 roku struktur, Grupa ZUE realizuje samodzielnie również istotną część prac z zakresu robót żelbetowych, takich jak wiadukty, mosty, mury oporowe czy ekrany akustyczne.

– Widzimy pozytywne sygnały płynące z rynku. Dynamika wzrostu kosztów jest niższa niż w 2018 roku ale trudno stwierdzić czy jest to trend, który będzie się umacniał. Widoczna jest duża liczba potencjalnych zleceń, zarówno na rynku infrastruktury kolejowej jak i miejskiej. W 2019 roku rząd znowelizował Krajowy Program Kolejowy zwiększając kwotę na modernizację szlaków kolejowych do 2023 roku do kwoty 69,6 mld zł (wzrost o 3,2 mld zł). Na rynku infrastruktury miejskiej, po kilkuletnim spowolnieniu, od 2018 roku największe ośrodki ogłaszają kolejne przetargi na inwestycje. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w I kwartale 2019 roku o 13% osiągając poziom 18 mld złotych – mówi, cytowany w komunikacie  prezes ZUE.  

– Jednocześnie jednak rozstrzygnięcia przetargów przedłużają się, a niektóre z nich są unieważniane, ponieważ złożone oferty przewyższają kwotę zakładaną przez zamawiającego. Jako branża walczymy też o to, by kontrakty zawarte w latach 2016-2017 mogły być w odpowiedni sposób waloryzowane, w przypadku niemożliwego do przewidzenia oraz niewynikającego z winy firm wykonawczych wzrostu kosztów. W naszej ocenie to warunek konieczny dla uzdrowienia sytuacji na rynku infrastruktury w Polsce oraz tego by największy w historii program modernizacji i budowy dróg oraz linii kolejowych mógł zostać zrealizowany we właściwy sposób. Równie ważne dla całej branży jest jednoznaczne i szybkie podejmowanie przez zamawiających na realizowanych kontraktach decyzji dotyczących robót uzupełniających i roszczeń wykonawców, gdyż odwlekanie ich w czasie dezorganizuje procesy kontraktowe i opóźnia realizację zadań – dodaje Wiesław Nowak.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony