Partner serwisu

ZUE poprawiła wyniki. Chce się umocnić na rynku rumuńskim

Redakcja/inf. pras. 17.11.2022

ZUE poprawiła wyniki. Chce się umocnić na rynku rumuńskim
fot. ZUE
Po dziewięciu miesiącach 2022 r. ZUE S.A. poprawiło swoje wyniki finansowe w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku. Spółka wygenerowała zysk brutto na sprzedaży w kwocie 21,7 mln zł, co jest wynikiem o 31 proc. wyższym niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wynik EBITDA sięgnął 17,1 mln zł (+11% r/r) a zysk netto 8,9 mln zł (+108% r/r). ZUE z uwagą śledzi rynek rumuński, gdzie chce uczestniczyć w modernizacji infrastruktury kolejowej.
Poprawa wyników operacyjnych ZUE S.A. nastąpiła przy blisko 5-proc. wzroście przychodów ze sprzedaży, które wyniosły 570,3 mln zł. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 3,8%, wobec 3% rok wcześniej.

W ujęciu całej Grupy także odnotowano wzrost kluczowych pozycji finansowych. Grupa po trzech kwartałach 2022 r. zanotowała zysk brutto na sprzedaży w wysokości 30 mln zł (+48% r/r/). Marża brutto w tym okresie wzrosła do 4,8%, z 3,4% rok wcześniej. Z kolei EBITDA Grupy wyniosła 22,1 mln zł (+38% r/r), a zysk netto był na poziomie 11,4 mln zł (+184%). Przychody ze sprzedaży Grupy ZUE wyniosły blisko 630 mln zł (+6% r/r).

Wartość portfela zamówień Grupy to ponad 1,5 mld zł (rok temu wynosiła ona ok. 1,4 mld zł). 

ZUE aktywnie składa oferty w przetargach na rynku kolejowym i miejskim. Spółka w raportowanym okresie 2022 r. pozyskała nowe kontrakty o łącznej wartości 449 mln zł netto i ma złożone kolejne najlepsze oferty w przetargach kolejowych w Polsce i Rumunii. Na rynku kolejowym polskim ZUE ma po przeprowadzonej aukcji szansę pozyskać zlecenie na kwotę 785 mln zł. W Rumunii ze złożonych ofert Spółka ma szanse pozyskać zlecenia na łączną kwotę ok. 492 mln zł. W przypadku pozytywnych rozstrzygnięć tych postępowań portfel Grupy wzrośnie o kwotę ok. 1,3 mld zł. Ponadto ZUE bierze udział w kolejnych postępowaniach przeprowadzanych przez PKP PLK na łączną szacowaną kwotę ok. 5,5 mld zł.

– Istotny aspekt w naszej działalności, na którym mocno się skupiamy to dywersyfikacja – zarówno jeśli chodzi o rynki, jak i obszary działań – mówi Wiesław Nowak, prezes Zarządu ZUE S.A. – Naszą działalność w Polsce mocno opieramy na dwóch rynkach: kolejowym i tramwajowym. Od początku zeszłego roku, przewidując opóźnienia w rozstrzyganiu przetargów kolejowych, postawiliśmy z dobrym skutkiem na pozyskiwanie kontraktów tramwajowych, zwiększając udział tego typu zleceń w naszym portfelu. Wzmacniamy również naszą pozycję na rynku usług utrzymania infrastruktury miejskiej. Koncentrujemy się także na działalności poza Polską – dodaje Wiesław Nowak.

Firma analizuje kilka kierunków działalności zagranicznej, wśród których na czoło wysuwa się rynek rumuński, gdzie ZUE pracuje już od dłuższego czasu. – W drugim półroczu tego roku przystąpiliśmy do konkretnych działań. Razem z naszym rumuńskim partnerem powołaliśmy konsorcjum, które złożyło do tej pory najlepsze oferty w 9 przetargach dotyczących zadań budowlanych na rynku kolejowym. W 5 przetargach nasza oferta została już wybrana jako najkorzystniejsza przez zamawiającego. Nasz udział w tych wybranych ofertach to ok. 288 mln zł – informuje prezes ZUE. W jego ocenie szanse na zawarcie umów są spore.

– Oferty składamy na projekty dotyczące linii kolejowych w północno-zachodniej części Rumunii, co przełoży się pozytywnie na kwestie logistyczne. Aby lepiej koordynować nasze działania na tym rynku, otworzyliśmy oddział w Rumunii – mówi Wiesław Nowak.

Jak tłumaczy, rumuńska sieć kolejowa jest ósmą pod względem długości linii kolejowych siecią w Europie – jej długość wynosi ok. 10,8 tys. km, z czego tylko ok. 37% linii jest zelektryfikowanych. –Infrastruktura kolejowa w Rumunii wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych, a we wrześniu 2021 r. Komisja Europejska zaakceptowała KPO Rumunii na kwotę ok. 29 mld euro, z czego część środków jest przeznaczona właśnie na kolej – stwierdza.

– Rumuńskie władze przyjęły strategię, która ma za zadanie przenieść infrastrukturę kolejową na znacznie wyższy poziom efektywności i atrakcyjności, zarówno dla ruchu towarowego jak i pasażerskiego. Chcemy uczestniczyć w tej modernizacji i być ważnym graczem na tym rynku. Liczymy, że nasz nowy kierunek będzie istotnie wspierał wyniki Grupy w przyszłości – mówi prezes ZUE.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony