Partner serwisu

Zwolnienie z opłat na koncesyjnej A4 przedłużone o miesiąc

Elżbieta Pałys 26.03.2022

Zwolnienie z opłat na koncesyjnej A4 przedłużone o miesiąc
fot. Google Maps
Na kolejny miesiąc zostało przedłużone zwolnienie z opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 dla pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie lub niosących pomoc w związku z wojną za wschodnią granicą.
Spółka Stalexport Autostrady poinformowała, że uzyskała kolejną zgodę ministra infrastruktury na zwolnienie niektórych pojazdów z opłat za przejazd odcinkiem Katowice – Kraków. Chodzi o zwolnienia wprowadzone w związku z wojną na Ukrainie.

Po raz pierwszy wprowadzono je na początku marca. Wprowadzone wówczas zasady miały obowiązywać do końca tego miesiąca. Już wiadomo, że zostały przedłużone o kolejny miesiąc, tj. od 1 do 30 kwietnia.

Z opłat zwolnione będą: pojazdy z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi, pojazdy lub grupy pojazdów zgłoszone przez polskie organizacje pozarządowe, jako niosące pomoc dla obywateli Ukrainy oraz pojazdy lub grupy pojazdów zgłoszone przez zagraniczne organizacje i osoby, jako niosące pomoc dla obywateli Ukrainy.

W przypadku pojazdów niosących pomoc, zwolnienie odbywa się na podstawie wniosków złożonych do Staleksportu Autostrady Małopolskiej. Zwolnienia dotyczą pojazdów wszystkich kategorii.

Wojna w Ukrainie wymusiła ucieczkę z kraju wielu jego mieszkańców. Większość z nich szuka schronienia w Polsce. Żeby ułatwić funkcjonowania uchodźcom wprowadzone zostały m.in. czasowe ulgi w opłatach za drogi, a także możliwość bezpłatnych podróży pociągami. Wszystko wskazuje na to, że pierwotnie wprowadzane ulgi na okres ok. 1 miesiąca będą przedłużane.

Wiadomo m.in., że do końca kwietnia uchodźcy z Ukrainy za darmo będą mogli jeździć pociągami Kolei Mazowieckich. Spółka Intercity, która pierwotnie planowała bezpłatne przejazdy przez okres 4 tygodni, tj. do 26 lutego, przedłużyła tę zasadę do końca marca, a niebawem ma poinformować o zasadach, które będą obowiązywały w kwietniu.

Przez pierwszy miesiąc od wybuchu wojny do Polski z terenu Ukrainy wjechało 2,237 mln osób.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony