Blisko 500 jednostek przepłynęło kanałem przez Mierzeję. Budowa trwa
W 80 proc. zaawansowane są prace związane z budową II i III etapu drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Od otwarcia pierwszej części inwestycji we wrześniu 2022 r. kanałem przepłynęło blisko 500 jednostek. Głównie małych.
Drugi 240-metrowy prom Stena Line na linii Gdynia – Karlskrona. Zmieści 200 ciężarówek
Stena Ebba – tak się będzie nazywał drugi 240-metrowy prom Stena Line przeznaczony na linię Gdynia – Karlskrona. Uroczystość nadania promowi nazwy odbyła się 11 stycznia w Karlskronie w Szwecji.
Rozbudowa portu w Szczecinie za półmetkiem
Nabrzeże Norweskie, Czeskie i Duńskie – wszędzie tam, mimo zimy, prowadzone są intensywne prace, dzięki którym port w Szczecinie stanie się bardziej dostępny także dla większych jednostek. Z budowy płyną dobre wieści – zaplanowane roboty wykonano już w ponad 54 procentach.
Inwestycje w portach morskich pod lupą NIK
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się inwestycjom infrastrukturalnym w portach morskich. Ma niewielkie zastrzeżenia, głównie dotyczące samego planowania rozwoju portów.
Port Gdański nie sprzeda (na razie?) spółki PG Eksploatacja
Bez wyboru oferty zakończyła się procedura sprzedaży akcji spółki Port Gdański Eksploatacja. Złożone oferty są za niskie w stosunku do obecnej wartości spółki oraz sytuacji geopolitycznej – uznał Port.
Co z tymi portami?
Problemy z dostawami węgla, a także wywóz zboża z Ukrainy zainicjowały dyskusję, czy polska kolej jest wystarczająco przygotowana do obsługi najważniejszych naszych portów. W największym skrócie: jest lepiej niż kilka czy kilkanaście lat temu, ale mankamentów wciąż jest, i raczej na razie będzie, sporo.
Wojna i transport intermodalny: zagrożenia i szanse
Polski rynek intermodalny w większości poradził sobie ze skutkami zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw, spowodowanych przez rosyjską agresję na Ukrainę. Nie wolno jednak spoczywać na laurach – trzeba nadal poprawiać przepustowość sieci kolejowej, szczególnie na osi północ-południe. Pozycja Polski na intermodalnej mapie Europy będzie zależała w dużym stopniu od udrożnienia przejść na granicy z Ukrainą.
NDI przebuduje Nabrzeże Indyjskie w gdyńskim porcie
Port Gdynia chce utrzymać pierwszeństwo w basenie Morza Bałtyckiego pod względem przeła-dunków zboża. Umożliwi to inwestycja, którą właśnie powierzono wykonawcy. Konsorcjum spółek z Grupy NDI na zlecenie Portu rozbuduje Nabrzeże Indyjskie.
Operator BCT zostaje w Gdyni. Jest kluczowa umowa
Przez kolejnych 30 lat spółka International Container Terminal Services, Inc. będzie dzierżawiła grunty, na których znajduje się Bałtycki Terminal Kontenerowy. 19 grudnia podpisana została umowa w tej sprawie. Dotychczasowy operator przez następne trzy dekady będzie zarządzał terminalem kontenerowym oraz tymczasowym magazynem elementów morskich farm wiatrowych.
Tramwaje dla Warszawy przypłynęły z Korei. Tym samym statkiem płynął sprzęt wojskowy
12 tramwajów Hyundai dla Warszawy, przypłynęło z Korei do portu w Gdyni. TVN 24 Warszawa poinformował, że tym samym statkiem płynął sprzęt wojskowy dla naszego kraju.
Dostęp koleją do Portu Police czekają ogromne zmiany
Należący do Grupy Azoty Port Police dostał dofinansowanie na budowę infrastruktury kolejowej. Jednocześnie PKP Polskie Linie Kolejowe kończą przygotowania do podłączenia portu zupełnie nową linią. Obie inwestycje mają zupełnie przeobrazić dostęp do portu od strony lądu.
Czy Elbląg odda rządowi port? Negocjacje trwają
Otwarty już przekop Mierzei Wiślanej nie może być wykorzystywany przez duże statki; potrzebnych jest szereg prac w porcie w Elblągu. Rząd oferuje dofinansowanie, ale w zamian chce objąć nad nim kontrolę. Po wielu miesiącach magistrat w końcu odpowiedział na propozycję rządu, ale... nie zdradza co.
AKTUALNE WĄTKI
PLAY przyleci na Lotnisko Chopina
Islandzkie tanie linie lotnicze PLAY będą latać z Lotniska Chopina na Islandię. Pierwszy rejs z Keflaviku na warszawskie lotnisko Chopina odbędzie się 3 kwietnia 2023 roku. PLAY zaoferuje dwa loty tygodniowo. W styczniu br. dyrektor generalny islandzkiego niszkokosztowca w rozmowie z Rynkiem Lotniczym wskazywał, że linie są zainteresowane otwarciem rejsów łączących Polskę z Islandią.
PLK: Przebudowa torów do Portu Gdańsk zakończona [zdjęcia]
Jak poinformowała PKP PLK, wszystkie prace w ramach projektu „Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do Portu Gdańsk” zostały zrealizowane z niemal rocznym opóźnieniem.
W Gdańsku rusza budowa nowego terminala Baltic Hub
Operator największego terminalu kontenerowego na Bałtyku – Baltic Hub 28 listopada 2022 r. uroczyście rozpoczął budowę trzeciego głębokowodnego terminalu T3. Po ukończeniu w drugim kwartale 2025 r. nowy terminal będzie miał ścianę nabrzeża o długości 717 metrów i głębokości 17,5 metra. Wykonawcą jest konsorcjum na czele z firmą Budimex.
Rozpoczęło się pogłębienie akwenów wewnętrznych Portu Gdynia
Przebudowa akwenów wewnętrznych Portu Gdynia wchodzi w kolejną fazę. Inwestycja ma być gotowa równo za rok.
Nowy statek pożarniczy w Porcie Szczecin
Strażak-28 dotarł do Portu Szczecin. Będzie trzecim statkiem pożarniczym we flocie zarządu portu.
Porozumienie w sprawie transportu zboża z Ukrainy przedłużone
O kolejne 120 dni zostało przedłużone porozumienie w sprawie transportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne – poinformował ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
OT Port Gdynia: Duże zmiany struktury ładunków
Wybuch wojny w Ukrainie doprowadził do znacznego wzrostu przeładunków. W przyszłym roku – o ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego – czeka nas pod tym względem raczej stabilizacja. Wiele zmian w logistyce, takich jak zmiana tras dostaw węgla, pozostanie z nami na dłużej – twierdzi w rozmowie z Rynkiem Infrastruktury dyrektor handlowy OT Port Gdnia.
Rosja, Chiny a Polska. Przyszłość intermodalu na azjatyckich szlakach
Rosnąca współpraca Rosji i Chin w czasie wojny w Ukrainie każe poważnie się zastanowić nad współpracą z tymi państwami. Czy polska kolej nadal może upatrywać szansy na rozwój w Nowym Jedwabnym Szlaku? O przyszłości przewozów intermodalnych rozmawiamy z Jakubem Jakóbowskim, koordynator projektu „Powiązania gospodarcze w Eurazji” w Ośrodku Studiów Wschodnich.
Rosja wywołuje kolejny kryzys żywnościowy. Szlak Morza Czarnego zagrożony
Otwarty dzięki współpracy ONZ i Turcji szlak wywozu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne znów jest zagrożony. Z paktu pod fałszywym pretekstem wycofała się Rosja, co wstrzymało ruch statków w niedzielę, 30 października. Ukraina ,USA i Turcja działają, by nie dopuścić do wzrostu cen żywności na świecie.
DCT Gdańsk to teraz Baltic Hub
Największy terminal kontenerowy na Bałtyku zmienił nazwę. DCT Gdańsk teraz nazywa się Baltic Hub. Nazwa ma odzwierciedlać ambicje funkcjonowania na rynku jako regionalny bałtycki hub kontenerowy, gdzie zbiegają się połączenia morskie i śródlądowe. Po zakończeniu budowy trzeciego nabrzeża głębokowodnego Baltic Hub stanie się jednym z największych hubów kontenerowych w Europie.
Chiński Cosco zainwestuje w porcie w Hamburgu. Jest kompromis
Niemiecki rząd zatwierdził inwestycję chińskiego Cosco w jednym z terminali portu w Hamburgu. Chińskie udziały mają wynieść 24,9 proc. – podał Reuters.
Budimex: Gdynia Port – czekamy na ostatnie pozwolenie
Trwa oczekiwanie na ostatnią decyzję, która pozwoli przesunąć linię wysokiego napięcia. Jeśli zostanie wydana szybko, modernizacja dostępu kolejowego do Portu Gdynia zakończy się, zgodnie z planem, w sierpniu przyszłego roku. Specyfiką tak dużych inwestycji jest jednak ich nieprzewidywalność – mówi dyrektor kontraktu z ramienia Budimeksu Piotr Czupryn.
Gospodarka morska w oczekiwaniu na MEW
Ograniczanie negatywnego wpływu gospodarki morskiej na środowisko na razie odbywa się metodą małych kroków. Prawdziwy przełom nastąpi dopiero za kilka lat, po oddaniu do użytku pierwszych morskich farm wiatrowych. W dobie drożejącej energii działania proekologiczne często są jednocześnie tymi, które poprawiają konkurencyjność – uznali uczestnicy debaty Baltexpo podczas II Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego.
Port w Göteborgu otworzy stację tankowania wodoru dla ciężarówek
W porcie w Göteborgu otwarta została stacja ładowania dla ciężarówek z napędem elektrycznym. Wkrótce w tym samym miejscu ma się pojawić także możliwość tankowania wodoru dla ciężkich pojazdów.
Stocznia Remontowa: Budujemy coraz mniej emisyjne statki
Paliwo wodorowe jest dziś za mało dostępne, by mogło służyć do napędu statków. Stocznie i zamawiający w nich statki armatorzy starają się jednak zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko innymi sposobami. Duża liczba innowacji sprawia, że czas w branży stoczniowej jest bardzo ciekawy – mówił podczas debaty Baltexpo na II Pomorskim Kongresie Transportu Intermodalnego prezes stoczni Remontowa Marine Design&Consulting (RMDC) Mateusz Filipp.
Wiadomo na co pójdą dotacje w ramach Polskiego Ładu. W sumie 5 mld zł
Najwyższe dotacje na przedsięwzięcia zgłoszone przez samorządy wynoszą 250 mln zł. Taką kwotą przyznano m.in. na rozwój transportu intermodalnego, tj. budowę łącznika drogowego od DK-94 do Euroterminalu i stacji PKP LHS w Sławkowie. Ministerstwo Infrastruktury rozstrzygnęło piąta edycję Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Priorytetem był rozwój stref przemysłowych.
Prof. Grzelakowski: Logistyka dla Chin to przede wszystkim polityka, dopiero potem biznes
Polska jest zbyt małym graczem na światowym rynku logistycznym, by samodzielnie kształtować łańcuchy dostaw. Na naszą niekorzyść działa – między innymi – rozwój południowych, omijających Polskę nitek Nowego Jedwabnego Szlaku. Do pewnego stopnia można przeciwdziałać temu poprzez bezpośrednie kontakty z podmiotami chińskimi, choć przykład Pireusu pokazuje, że należy zachować przy tym ostrożność – mówił podczas II Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego kierownik Katedry Logistyki i Systemów Transportowych Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. Andrzej Grzelakowski.
W obliczu wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego, strategiczna rola Portu Gdańsk zyskuje na znaczeniu
Port Gdańsk zakończył osiem miesięcy br. wynikiem na poziomie ok. 42 mln ton przeładunków, co oznacza blisko 22 proc. wzrost rok do roku. Wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku padnie historyczny rekord.
Co sprzyja, a co przeszkadza w przewozie kontenerów koleją w Polsce?
Czy ekologia nadal jest priorytetem w obliczu powrotu do węgla i wojny na Ukrainie? Czy warto iść w tym kierunku i jakim kosztem? Czy i w jakim stopniu jesteśmy gotowi na bycie jeszcze bardziej „eko”? O tym debatowano podczas Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego.
Rozbudowa DCT Gdańsk uzyskała spory kredyt z BGK
Kredytem w wysokości 154 mln euro Bank Gospodarstwa Krajowego wesprze budowę trzeciego terminala w DCT Gdańsk. Dzięki tej inwestycji zdolności przeładunkowe DCT wzrosną do 4,5 mln TEU.
Jak przebiega przebudowa największej stacji kolejowej w Polsce? [zdjęcia]
Budimex jest już zaawansowany w 80% przy modernizacji największej stacji towarowej w Polsce. Sprawdziliśmy w terenie jak przebiegają roboty. Inwestycja robi wielkie wrażenie.
Wojna i transport intermodalny: zagrożenia i szanse
Skutki agresji Rosji na Ukrainę dla intermodalu w Polsce są szerokie i wieloaspektowe. Polski rynek intermodalny w większości poradził sobie jednak ze skutkami zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw. Pozycja Polski na intermodalnej mapie Europy będzie zależała w dużym stopniu od skuteczności udrażniania infrastruktury, w tym na granicy z Ukrainą – to wnioski z debaty otwarcia II Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego.
Są szacunki strat materialnych Ukrainy. Gigantyczna kwota
Na prawie 115 miliardów dolarów zostały dotychczas oszacowane bezpośrednie straty poniesione przez Ukrainę w wyniku rosyjskiej inwazji. W przypadku infrastruktury transportowej, czyli m.in. dróg oraz sieci kolejowej, przekraczają one 35 mld USD.
Fundusze Unijne: Podpisano ponad połowę Kontraktów Programowych dla regionów
W tym tygodniu podpisano kontrakt programowy dla Małopolski, czyli dokument pomiędzy rządem, a samorządem, który określa na co zostaną przeznaczone fundusze UE na lata 2021-2027. To już dwunasty region z kontraktem.
Kiedy ruszą konkursy na środki z nowego budżetu UE?
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zakłada, że konkursy na środki z budżetu UE 2021-2027 zostaną ogłoszone na początku przyszłego roku.
PIGwS: Węgiel dotrze do portów, ale z nich nie wyjedzie
Eksperci sektora TSL zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie nie mają wątpliwości, że najbliższe tygodnie zdominuje temat dystrybucji węgla w Polsce. Sprawa jest poważna, bo wiele wskazuje na to, że węgiel w najbliższych tygodniach będzie docierał do portów. Gorsza sytuacja będzie mieć miejsce, gdy trzeba będzie go dystrybuować do mieszkańców.
TBM, który wydrąży tunel S19 płynie do Polski [zdjęcia]
Największe elementy maszyny TBM, która będzie drążyła tunel na drodze ekspresowej S19 Rzeszów Płd. - Babica, dotarły już do portu w Hamburgu - informuje GDDKiA.
Wycieczka studyjna w ramach Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego
II Pomorski Kongres Transportu Intermodalnego odbędzie się już za tydzień 12 października 2022 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym AMBEREXPO w Gdańsku. W ramach tego wydarzenia tylko dla zarejestrowanych uczestników Kongresu przygotowaliśmy niespodziankę - wycieczkę studyjną do Portu Gdynia na realizowaną przez Budimex modernizację tamtejszego węzła kolejowego.
Grupa OTL najwięcej zarobiła na działalności portowej
O ponad 17 proc. wzrosły w pierwszym półroczu przychody Grupy OTL z działalności portowej. Ten obszar miał największy korzystny wpływ na uzyskane wyniki finansowe.
100 lat temu powstał Port Gdynia
Minęło 100 lat o decyzji o budowie portu morskiego w Gdyni. Ustawa w tej sprawie została przyjęta przez Sejm 23 września 1922 roku.
Sztuczna inteligencja przejmie transport wodny?
Autonomiczny okręt Mayflower przepłynął niedawno Atlantyk i udowodnił, że sztuczna inteligencja jest gotowa do wdrożenia w transporcie wodnym. A to dopiero początek. Przemysł morski wyda na rozwiązania w tym zakresie do końca roku ponad 930 mln USD. Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych 5 lat, kwota ta wzrośnie niemal 3-krotnie, do 2,71 mld dolarów.
Ceva Logistics umacnia swą pozycję we frachcie oceanicznym
CEVA Logistics połączy jeszcze większą liczbę załadowców z dostępną powierzchnią ładunkową we frachcie morskim. Firma podpisała wieloletnią umowę z południowokoreańskim przewoźnikiem oceanicznym HMM, ósmym na świecie w obsłudze kontenerów 20-stopowych.
Port Gdańsk przygotowany do oszczędzania energii
Inwestycja zajęła dwa i pół roku, ale dzięki niej w najbliższy sezon zimowy Port Gdańsk wchodzi ze zmodernizowanym oświetleniem. Zakończona w tym roku modernizacja oświetlenia daje 50-proc. oszczędności.
Kolejny nabór do CEF. Ile przypadnie Polsce?
Znów można ubiegać się o dofinansowanie dla inwestycji usprawniających transport na sieci TEN-T – informuje Komisja Europejska. Kwota do podziału wynosi 5,12 miliardów euro. Polscy wnioskodawcy muszą w ciągu niecałego miesiąca przedstawić swoje plany do akceptacji Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej.
Kanał żeglugowy przez Mierzeję otwarty. Oto co wybudowano
W sobotę 17 września oficjalnie otwarty został kanał żeglugowy łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. To jedna z najbardziej skomplikowanych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Prace na nowo otwartym kanale trwały 35 miesięcy.
Zodiak II przepłynął pierwszy otwartym kanałem przez Mierzeję Wiślaną
17 września 2022 roku otwarto oficjalnie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Symboliczna data otwarcia, nawiązująca do rosyjskiej napaści na Polskę z czasów II wojny światowej, podkreśla uniezależnienie się od Rosji w zakresie dostępu do Elbląga od strony morza. Jako pierwszy przepłynął Zodiak II, jednostka flagowa Urzędu Morskiego. Od niedzieli kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających.
Przekop przez Mierzeję Wiślaną gotowy. Wyjątkowa, ale i budząca kontrowersje inwestycja
To na pewno historyczny dzień – 17 września to oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeje Wiślaną. Symboliczna data otwarcia, nawiązująca do rosyjskiej napaści na Polskę z czasów II wojny światowej, podkreśla uniezależnienia się od Rosji w zakresie dostępu do Elbląga od strony morza. Otwarcie kanału nie oznacza jednak od razu, że statki przez nowy kanał od razu wpłyną do portu.
Już za kilka dni otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. „Koniec rosyjskiej dominacji”
Wiceminister infrastruktury mówi o „zerwaniu z rosyjską dominacją”, a resort zapowiada liczne atrakcje, m.in. pokaz dronów. Już tylko dni dzielą nas od otwarcia kanału wodnego przez Mierzeję Wiślaną.
Import węgla zapchał dostęp do Portu Gdańsk
Przewoźnicy kolejowi od podjęcia przez rząd decyzji o scedowaniu na PKP Cargo zadania przewozu węgla skarżą się na ograniczony dostęp do portu w Gdańsku. - Wąskim gardłem są porty i ograniczona ich przepustowość, pracujemy nad jej zwiększeniem - przyznaje premier Mateusz Morawiecki.
Ostatnie porządki na przekopie przez Mierzeję
Zgodnie z zapowiedzią, uroczyste otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września (data nie jest przypadkowa). Ruch statków byłby już możliwy, ale konieczna jest jeszcze realizacja ostatnich prac wykończeniowych w rejonie portu osłonowego i porządkowych na terenie całej inwestycji – mówi wykonawca. Trwają też szkolenia z obsługi nadrzędnego systemu sterowania.
Wielka Brytania pomoże Ukrainie w odbudowie portów i torów
Brytyjski rząd poinformował o zawiązanym z Ukrainą pakcie o współpracy. Eksperci ds. infrastruktury transportowej w Wielkiej Brytanii będą dzielić się wiedzą przy odbudowie zniszczonych przez wojnę lotnisk, pasów startowych, torów kolejowych i portów.
Torpol poprawił wyniki i czeka na miliardowe rozstrzygnięcia
Grupa Torpol podsumowała udaną I połowę 2022 roku. W porównaniu z zeszłym rokiem udało się potroić wynik netto. Spółka, jak cały rynek, czeka na rozstrzygnięcie przetargów kolejowych, na które brakuje finansowania; postępowania, w których bierze udział Torpol są warte nawet 20 miliardów złotych.
PLL LOT i Lotnisko Chopina: Tak się szkoli psy terapeutyczne
Psy oraz ich trenerzy ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom przeszli w dniach 30-31 sierpnia szkolenie na terenie Lotniska Chopina oraz w samolotach PLL LOT. Szkolenie miało na celu zapoznać psy terapeutyczne z infrastrukturą portu lotniczego, całą ścieżką pasażera oraz zasadami zachowania na pokładzie samolotu.
Zielona rewolucja w żegludze. Coraz więcej ekoinwestycji
Transport morski odpowiada za ok. 2,5 proc. globalnych emisji CO2. I choć wydaje się to relatywnie niewiele, to właśnie w tym sektorze emisje rosły ostatnimi laty najszybciej. Dlatego Parlament Europejski pracuje nad rozwiązaniami, które mają je zahamować, obejmującymi m.in. włączenie transportu morskiego w unijny system handlu emisjami ETS oraz promowanie alternatywnych, bardziej zrównoważonych paliw dla statków. W ostatnich latach do sektora żeglugowego wkracza też coraz więcej technologii i innowacji, które mają ograniczyć jego wpływ na środowisko. – Europa jest w tej chwili liderem w budowie ekologicznych, nisko- albo zeroemisyjnych jednostek. Zwłaszcza kraje Morza Bałtyckiego, gdzie ta emisyjność jest już naprawdę na bardzo niskim poziomie – mówi Mirosław Roliński z gdyńskiej stoczni CRIST.
Kończą się opóźnione inwestycje w tory do trójmiejskich portów [zdjęcia]
Kończy się inwestycja w poprawę kolejowego dostępu do portu w Gdańsku. Prace trwają również na znacznie bardziej opóźnionym kontrakcie w Gdyni. Inwestycje PLK w tory do trójmiejskich portów mają wartość ponad 2,6 mld zł netto.
Koleje Ukraińskie: Ponad milion ton zboża na eksport przewieziony w sierpniu
Kolej ma obecnie kluczową rolę w organizacji eksportu zbóż z Ukrainy. Ziarno coraz częściej wyjeżdża z tego kraju drogą lądową, choć bardzo duże znaczenie nadal ma droga morska. Również w jej przypadku UZ muszą jednak dowieźć płody rolne do portów.
Wody Polskie z nowym kierownictwem
Krzysztof Woś został nowym prezesem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Na stanowisko powołał go minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Na co 330 mln zł pożyczki dla portu Port Szczecin-Świnoujście?
Zarząd Portu Morskiego Szczecin-Świnoujście poinformował o zawarciu ze Skarbem Państwa umowy pożyczki na zadania inwestycyjne o wartości 330 mln złotych.
DCT Gdańsk: Terminal T3 rozpocznie nową erę
Trwają prace przygotowawcze do budowy nowego nabrzeża w gdańskim terminalu kontenerowym. Już pierwszy etap inwestycji zwiększy zdolność przeładunkową całego kompleksu o połowę. Do firmy zgłaszają się już partnerzy, poszukujący alternatywy dla zatłoczonych portów w Europie Zachodniej – informuje rzecznik DCT Gdańsk.
Urząd Morski w Gdyni: W przyszłym roku pogłębienie przekopu. A co z portem?
Z przekopu Mierzei Wiślanej będą mogły początkowo skorzystać tylko jednostki pływające o zanurzeniu nie większym, niż 2 metry. W przyszłym roku parametr ten zostanie podniesiony do 4,5 m – informuje rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Administracja państwowa nie wie jednak, jakie prace są konieczne, by statki te mógł przyjąć port w Elblągu, nie odpowiada też na pytanie o przyczyny braku koordynacji prac przy kanale i w porcie.
Ministerstwo o uchwale przeładunkowej. Bez konkretów
Rząd nie przekazuje konkretnych informacji na temat szczegółów „uchwały przeładunkowej”. Nie wiadomo, jakie dokładnie obowiązki nakłada ona na zarządców portów ani jakie inwestycje zostaną przeprowadzone. Czasu do sezonu grzewczego zostało tymczasem coraz mniej.
WP: Otwarcie przekopu Mierzei ma być z pompą, ale są problemy
Przepłynięcie barki z węglem do Elbląga może być jednym z głównych punktów otwarcia kanału wodnego przez Mierzeję Wiślaną. Jest jednak ryzyko, że barka utknie na mieliźnie – donosi Wirtualna Polska.
Rumunia: Susza na Dunaju blokuje transport
Panująca w Rumunii susza doprowadziła do poważnych zakłóceń w żegludze po Dunaju. Z powodu niskiego poziomu wody w rzece wiele statków nie może nią przepłynąć. Liczba statków uziemionych w porcie Zimnicea przekracza 60, a na całym rumuńskim odcinku Dunaju wynosi kilkaset – informuje Polska Agencja Prasowa.
Udało się wywieźć 10 mln ton zbóż z Ukrainy. Którędy? To tajne
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen donosi o połowicznym sukcesie akcji wywozu zbóż z Ukrainy udać się miał wywóz 10 mln z 20 mln ton zalegających w elewatorach. Nie wiadomo jednak jak się to udało, skoro przez Polskę przejechała najwyżej co dziesiąta tona ziarna.
Hawr: Będą duże inwestycje w terminale kontenerowe
MSC planuje duże inwestycje we francuskim porcie w Hawrze. Największy w tym kraju port ma dzięki nim potroić swoje możliwości przeładunkowe i awansować w rankingu portów w Europie Północnej. Rozbudowa umożliwi też obsługę największych kontenerowców świata – informuje portal IntermodalNews.
Krajowy Plan Odbudowy – pomorscy samorządowcy pytają o 770 mld zł
Pomorscy samorządowcy są zaniepokojeni wypowiedziami polityków Prawa i Sprawiedliwości na temat Krajowego Planu Odbudowy. Formułowany w nich przekaz ich zdaniem sugeruje, że powinniśmy się powoli pogodzić z utratą przysługujących Polsce środków z KPO.
Prawie 1,8 mld euro dla warmińsko-mazurskiego. Na jakie inwestycje?
Województwo warmińsko-mazurskie podpisało z rządem Kontrakt Programowy na nową perspektywę unijną. Ma w jej ramach otrzymać - jeśli pieniądze staną się w końcu dostępne - prawie 1,8 mld euro dofinansowania. Pieniądze pójdą m. in. na drogi, port w Elblągu czy strefę ekonomiczną przy lotnisku. Na liście nie ma za to kolei.
Nowy, 240-metrowy prom już w Trójmieście
Nowoczesny prom E-Flexer przewoźnika Stena Line jest już dosłownie o krok od zadebiutowania na regularnej linii Gdynia – Karlskrona. Po raz pierwszy w historii linii obsłuży ją fabrycznie nowy, 240-metrowy prom. Obecnie przechodzi ostatnie prace w stoczni w Gdańsku. Najprawdopodobniej jeszcze przed końcem sierpnia pierwsi pasażerowie wypłyną na jego pokładzie z portu w Gdyni.
Ren wysycha. Niemiecka logistyka szoruje po dnie
Wpływ zmian klimatycznych na europejską gospodarkę jest coraz bardziej widoczny. Poziom wody w Renie jest już tak niski, że znacząco zmniejszyła się jego przepustowość transportowa. To zaś oznacza poważne kłopoty dla korzystających z żeglugi śródlądowej firm oraz zapewne obniżenie tegorocznego PKB Niemiec.
Offshore w Elblągu?
- W porcie w Elblągu mogą stacjonować jednostki obsługi technicznej morskich farm wiatrowych - poinformował na antenie Radia Olsztyn wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
NDI realizuje wielomilionową inwestycję portową w Gdańsku [film]
Żelbetowe pontony zostały właśnie rozładowane na terenie rozbudowywanego i powiększanego Portu Jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Po zakończeniu tej inwestycji przy nowych pomostach będzie mogło cumować aż 180 żaglówek. Jeśli uda się utrzymać tempo prac, w nowym sezonie żeglarze będą mogli cieszyć się z nowoczesnej infrastruktury - zapowiada Urząd Miasta Gdańsk.
Przekop Mierzei to nie koniec. Trwa kolejny etap inwestycji
Coraz bardziej zaawansowane są prace na drugim etapie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - informuje Budimex.
Egipt: rekordowe wyniki Kanału Sueskiego
704 miliony dolarów amerykańskich – tyle wyniosły lipcowe przychody Kanału Sueskiego. To najlepszy wynik w historii, a prace związane z poszerzeniem kanału mają się zakończyć dopiero za rok.
Kolejowy dostęp do portu w Gdyni – ważny etap zakończony
Budimex zakończył ważny etap realizacji projektu poprawy dostępu kolejowego do portu w Gdyni – oddany do użytku został tzw. okręg nastawczy P1 w porcie morskim w Gdyni.
Jeszcze nie koniec zawirowań w transporcie oceanicznym
– Sytuacja w transporcie oceanicznym powoli się normalizuje, ale zawirowania na tym rynku utrzymają się zapewne przynajmniej do przyszłego roku – prognozuje Artur Dołotto z Polskiej Izby Spedycji i Logistyki. Problemy dotyczą m.in. opóźnień w dostawach i dostępności kontenerów. Stawki frachtu pozostają na wysokich historycznie poziomach i chociaż obserwowany jest ich stopniowy spadek, to raczej nie ma co liczyć, że osiągną one przedpandemiczny poziom. Możliwe jednak, że branża – nauczona problemami wywołanymi pandemią i wojną w Ukrainie – wyciągnie z nich lekcję i w przyszłości uodporni się na zaburzenia łańcuchów transportowych.
Elbląg: Czy państwo przejmie port?
Aby w pełni wykorzystać możliwości przekopu Mierzei Wiślanej, trzeba przebudować port w Elblągu i pogłębić dno prowadzącej do niego rzeki. Władze miasta nie mają pieniędzy na taką inwestycję. Trwają rozmowy o przejęciu portu przez państwo – informuje Portal Samorządowy.
Port Gdynia będzie miał cyfrowego bliźniaka
Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę na wdrożenie platformy do zarządzania informacją cyfrową “Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia”. To kolejny duży krok w stronę digitalizacji procesów realizowanych w ramach projektów w porcie.
Budimex wykona obiekt dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Już 2024 roku studenci będą mogli korzystać z nowoczesnego Centrum Sportu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Władze uczelni podpisały umowę z wykonawcą inwestycji – firmą Budimex.
Adamczyk: Kolejarze poradzą sobie z transportem węgla z portów
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk nie ma wątpliwości, że polscy kolejarze poradzą sobie z transportem węgla z portów morskich w głąb kraju. Zwraca jednak uwagę, że tabor, który mają do dyspozycji jest przestarzały.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy