Grupa ABB otrzymała od Hitachi Zosen Inova — szwajcarskiej firmy zajmującej się projektowaniem, zaopatrzeniem i budową instalacji do przetwarzania odpadów na energię — zamówienie na dostawę kompletnych rozwiązań elektrycznych i sterujących do spalarni odpadów w Poznaniu.
Grupa ABB to dostawca technologii energetyki i automatyki do setek zakładów na świecie, zajmujących się przetwarzaniem odpadów na energię. Teraz firma weźmie udział w budowie spalarni śmieci w Poznaniu, dostarczając obiektowi odpowiednie rozwiązania. Zaawansowany i w pełni zintegrowany system sterowania ABB umożliwia szybką regulację warunków spalania, zapewniając bezpieczeństwo i wydajność eksploatacji.
Proces znacznie ogranicza ilość odpadów i zanieczyszczeń oraz zagrożenia związane z emisją spalin. ABB dostarcza rozwiązania w formie wstępnie zmontowanych i fabrycznie sprawdzonych modułów, co ułatwia szybką realizację zamówienia i instalację, zaś cały sprzęt o zasadniczym znaczeniu spełnia najwyższe normy niezawodności i dostępności.
Projekt poznański jest częścią szerszego programu realizowanego przez polskie miasta, które chcą spełnić wymagania nowych krajowych i europejskich norm dotyczących ochrony środowiska w zakresie utylizacji odpadów.
Po zakończeniu budowy spalarni w Poznaniu w pierwszym kwartale 2016 roku, obiekt ma spalać 210 tys. ton odpadów rocznie i tym samym znacząco wpłynie na gospodarkę odpadami w mieście i 9 okolicznych gminach. Ilość odpadów, trafiających na składowiska, powinna zmniejszyć się aż o 80%.
Jednocześnie spalarnia będzie wytwarzała energię cieplną, wykorzystywaną w miejskiej sieci ciepłowniczej oraz energię elektryczną, trafiającą do krajowej sieci elektroenergetycznej. Łączna moc wyprodukowanej w ten sposób energii odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego poznańskiego osiedla.
Budowa spalarni ma pochłonąć ponad 725 mln zł i zostanie sfinansowana przez udziałowców SITA Zielona Energia oraz kredyty z konsorcjum trzech banków – Pekao SA, PKO BP i Banku Gospodarstwa Krajowego. Poznań zamierza także wykorzystać dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości około 300 mln zł.
SITA Zielona Energia Inwestycję realizuje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego wraz z Miastem Poznań. Prace budowlane wykonują partnerzy konsorcjum: Hochtief Polska oraz Hochtief Solutions.Spalarnia w Poznaniu o mocy 18 MW będzie mogła przyjąć rocznie 210 tys. ton odpadów, które w innym razie trafiłyby na wysypisko.