Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wziął udział w spotkaniu ministrów ds. transportu krajów członkowskich Grupy Wyszehradzkiej (V4), które odbyło się 7 czerwca 2016 r. na marginesie posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (Rady TTE) w Luksemburgu.
Grupa Wyszehradzka spotkała się z inicjatywy strony czeskiej, sprawującej obecnie przewodnictwo w V4 (do czerwca 2016 r.). Prezydencja czeska przekazała przewodnictwo (w obszarze transportu i infrastruktury) Polsce, która będzie sprawowała je od lipca 2016 r. do czerwca 2017 r.
Minister Andrzej Adamczyk podziękował Czechom za wysiłek, jaki włożyli w prace V4 w minionym roku. Poinformował również, że Polska zamierza kontynuować większość z obecnie omawianych projektów. Należą do nich m.in. kwestie socjalne w transporcie drogowym, bezpieczeństwo ruchu drogowego, dostępność w transporcie lotniczym oraz rynek pocztowy. Kontynuowane będą także projekty infrastrukturalne, których realizacja leży w obszarze zainteresowań państw regionu, w tym połączenia korytarzowe takie jak np. via Carpatia.
W spotkaniu wziął udział również podsekretarz stanu z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Krzysztof Kozłowski, który poinformował, że dla Polski bardzo ważnym projektem jest korytarz transportu śródlądowego Odra-Łaba-Dunaj.
Podczas spotkania strony poinformowały o stanowiskach swoich rządów w sprawach objętych agendą Rady TTE oraz o aktualnych problemach w zakresie spraw transportowych. Dla Polski najważniejszym punktem obrad jest poinformowanie instytucji unijnych i innych państw członkowskich o potencjalnych problemach, jakie dla przewoźników drogowych transportu międzynarodowego niosą wprowadzane przez niektóre kraje członkowskie regulacje wewnętrzne, nie do końca zgodne z ideą wspólnego rynku.
Na marginesie Rady TTE Komisji Europejskiej przekazano Wspólne stanowisko państw Grupy Wyszehradzkiej i innych państw (Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii, Słowenii) na temat wpływu na transport drogowy planowanej w Unii Europejskiej harmonizacji legislacji dotyczącej spraw socjalnych.