Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

 

Energetyka | Biznes - Polska

ARP Katowice: Rezygnacja z węgla nie zredukuje znacząco zanieczyszczeń (cz. 3)

| Agnieszka Serbeńska źródło: RynekInfrastruktury.pl 11.03.2016

 

ARP Katowice: Rezygnacja z węgla nie zredukuje znacząco zanieczyszczeń (cz. 3)
fot. Kompania Węglowa

Więcej z regionu:

Polska

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

– Rezygnacja z węgla na rzecz czystej energii nie przyczyni się znacząco do spadku poziomu zanieczyszczeń, a jedynie doprowadzi do wzrostu kosztów produkcji i wspomnianego już osłabienia konkurencyjności gospodarki – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Henryk Paszcza, dyrektor oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach.
Agnieszka Serbeńska, portal „RynekInfrastruktury.pl”: Czy nasza gospodarka energetyczna nie ma odwrotu od węgla? Musi na nim bazować?

Henryk Paszcza, dyrektor oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach: Moim zdaniem przez najbliższe dekady musi być oparta na paliwach kopalnych. Polska energetyka posiada osiągalną moc ponad 39 000 MW. Moc dyspozycyjna elektrowni krajowych to ponad 30 000 MW, w tym elektrowni zawodowych to ponad 29 000 MW. Z kolei obciążenie elektrowni krajowych to rząd wielkości 22–24 MW. Dobowa produkcja energii np. w grudniu minionego roku to rząd ok. 520 GWh.

A w całym minionym roku produkcja energii elektrycznej wyniosła ponad 161 TWh, w tym energii z węgla kamiennego niespełna 82 TWh, co w stosunku do roku 2010 oznacza spadek o 8,2%. Jak więc widać z tej wyliczanki z roku na rok maleje udział produkcji energii z węgla kamiennego i jest zastępowana przez inne nośniki energii, w tym zwłaszcza przez OZE. Pomimo tego dostawy węgla do energetyki zawodowej i przemysłowej utrzymują się od kilku lat na niezmiennym poziomie rzędu 35–37 mln ton. Faktyczne zapotrzebowanie na węgiel do produkcji energii będzie w dużej mierze zależało od polityki dalszych działań w zakresie ochrony klimatu prowadzonych przez UE, a tym samym od cen pozwoleń na emisje CO2.

Utrzymanie poziomu udziału węgla w bilansie energetycznym Polski nie musi prowadzić do wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Należy podkreślić, że Polska z nawiązką osiągnęła cele Protokołu z Kyoto. Zadaniem na przyszłość pozostaje jednak zwiększenie sprawności bloków energetycznych, która jest obecnie niższa o ok. 10% w porównaniu z nowoczesnymi blokami w Europie. Poprzez likwidację przestarzałych nieefektywnych bloków energetycznych i inwestycje w wysokosprawną energetykę węglową można ograniczyć zużycie paliwa uzyskując tę samą ilość energii. Obecnie emisje CO2 powstające przy produkcji energii w blokach węglowych szacowane są na 0,95 Mg/MWh w przypadku węgla kamiennego i 1,2 Mg/MWh dla węgla brunatnego. Zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak technologia przechwytu dwutlenku węgla czy też zgazowania, czy upłynniania węgla również przyczynią się do realizacji celów klimatycznych. Polska podejmuje aktywne działania w zakresie rozwoju tych technologii.

Konkludując należy podkreślić, że podstawą rozwoju gospodarki każdego kraju są bezpieczne dostawy taniej energii. Rezygnacja z węgla na rzecz czystej energii nie przyczyni się znacząco do spadku poziomu zanieczyszczeń, a jedynie doprowadzi do wzrostu kosztów produkcji i wspomnianego już osłabienia konkurencyjności gospodarki. Konkurencja cenowa – jaką europejskie gospodarki, w tym Polska, przegrywają szczególnie dotkliwie z Azją – nie zostanie wzmocniona dzięki budowie dofinansowywanych elektrowni wiatrowych bądź produkcji energii elektrycznej przy użyciu paneli słonecznych. Polskie bezpieczeństwo energetyczne opiera się na dostępnym lokalnie węglu i tak, moim zdaniem, pozostanie przez kolejne co najmniej trzy dekady. W tym kontekście porzucenie węgla na korzyść droższych nośników energii w Polsce jest działaniem nieracjonalnym.

Ponadto, co trzeba podkreślać, Polskie górnictwo – tak węgla kamiennego jak i brunatnego – posiada wszystkie atrybuty niezbędne dla rozwoju zarówno dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak i dostaw surowców mineralnych, niezbędnych dla właściwej działalności wielu gałęzi przemysłu.

Górnictwo węgla kamiennego ma za sobą 300 lat doświadczeń w podziemnej eksploatacji tego surowca, górnictwo węgla brunatnego przeszło 60 lat zdobytych głównie podczas eksploatacji odkrywkowej. Polscy specjaliści dysponują trudną do przecenienia wiedzą i doświadczeniem, obejmującymi całe spektrum tematów związanych z wydobyciem i przeróbką węgla, w tym metod wydobycia, projektowania kopalń, sposobów odwadniania złoża, zasad doboru umaszynowienia i transportu, gospodarki remontowej czy tez ochrony środowiska. Można zatem bez ryzyka pokusić się o stwierdzenie, że zasoby wiedzy, jakimi dysponuje polskie górnictwo węgla, pozwalają na kompleksowe prowadzenie działalności górniczej. Jest to bodaj najważniejszy czynnik stanowiący o potencjale rozwojowym górnictwa.

Natomiast wszelkie zachwyty nad nowymi technologiami energetycznymi, w tym wykorzystania energetyki opartej na OZE należy widzieć w kontekście skali jaką daje naszemu krajowi węgiel. Jest ona dominująca i niezależnie jakie jeszcze uruchomimy źródła energii, na długie lata taką pozostanie. Węgiel daje nam bowiem gwarancje nie tylko zatrudnienia, ale też ciepła, światła i stosunkowo taniej energii potrzebnej dla nowoczesnego przemysłu.

Ponadto, dynamika zmian na rynkach światowych oraz zjawiska kryzysowe pokazały, że przekształcenia strukturalne rynków energetycznych w kierunku energii odnawialnej nie postępują tak szybko, jak się pierwotnie zakładało i nie będą one zrealizowane bezkosztowo. Paradoksalnie, wbrew niektórym ekspertom, którzy już dziś ogłosili zmierzch węgla, polskie złoża stały się atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych.

Wszystkie te elementy wskazują na konieczność zdefiniowania na nowo modelu zarządzania i oddziaływania państwa. Lecz już nie tylko na sam sektor, lecz na cały rynek węglowy w Polsce i rozpatrywania go w kategorii całego rynku paliwo – energetycznego, a nie tylko w obrębie samych producentów węgla.

W jakim kierunku powinny iść te zmiany?

Wydaje się, że prace nad ewentualnymi nowymi rozwiązaniami powinny uwzględniać na początek analizę i ocenę obecnego modelu paliwowo – energetycznego począwszy od polityki zasobowej, tj. od miejsca, w którym powstają pierwsze dla działalności wydobywczej koszty związane choćby z dostępem do informacji geologicznej, aż do produkcji i dystrybucji energii elektrycznej.

Z całą pewnością, zmianie w dłuższym okresie powinien ulec obecny system stymulowania rynku węglowego w Polsce. W dużo większym stopniu powinien on przebiegać poprzez udostępnianie rzetelnych informacji na temat rynku węglowego, sytuacji na nim oraz perspektyw jego rozwoju. Ten sam proces powinien charakteryzować rynek energetyczny, dzięki czemu następować będzie w warunkach gospodarki rynkowej transparentna wymiana informacji w obrębie rynku paliwowo – energetycznego, którą w ramach polityki bezpieczeństwa kraju gwarantować powinno państwo. To zaś powinno pozwolić na wcześniejsze przygotowywanie możliwych scenariuszy rozwoju rynków węglowo – energetycznych, a przedsiębiorstwom tak górniczym, jak i energetycznym, przygotować możliwe do zastosowania rozwiązania.

Wszystko to powinno zmierzać w kierunku celowego projektowania, kształtowania, rozwoju rynków paliwo – energetycznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju tak, jak to się dzieje w krajach wysokorozwiniętych, jak choćby w Stanach Zjednoczonych.

Kwestią do rozwiązania w dłuższej perspektywie czasowej jest na pewno określenie docelowego modelu całego sektora paliwo – energetycznego, co powinno być wynikową zaktualizowanej Polityki Energetycznej. W ramach takiego modelu powinny być uwzględnione nie tylko popytowo – podażowe kwestie zaopatrzenia w węgiel, energię, ciepło, lecz również szeroko pojęta polityka fiskalna wobec sektora.

Podsumowując przytoczę cytat znakomitego fizyka. Max Planck kiedyś powiedział: Węgiel to nie wszystko, ale wszystko bez węgla jest niczym.

Przeczytajcie również pierwszą i drugą część wywiadu z dyrektorem ARP w Katowicach.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz też

 

ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Transport Publiczny ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5