Z krakowskiego lotniska w ubiegłym miesiącu skorzystało ponad 415,5 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 19 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. W kwietniu udało się również pobić rekord dobowy – 29.04 odprawiono tu 17 015 podróżnych.
Wzrost liczby pasażerów bezpośrednio związany jest ze znacznym wzrostem operacji lotniczych – sięgającym 19 proc. W minionym miesiącu easyJet uruchomił połączenia do Mediolanu, a jet2.com – do Manchesteru.
W sumie, od początku roku, małopolskie lotnisko obsłużyło już blisko 1,4 mln podróżnych, co stanowi wzrost o 19 proc. w stosunku do tożsamego okresu ubiegłego roku.
Cały 2016 roku Port Lotniczy Kraków-Balice planuje zamknąć z wynikiem o 8 proc. lepszym, niż w roku ubiegłym. Przy czym należy podkreślić, że to wyjątkowo ostrożne rachunki, w których nie wzięto pod uwagę zwiększonego ruchu z okazji Światowych Dni Młodzieży.
W ubiegłym roku na lotnisku w Balicach uruchomiono nowy terminal pasażerski. Dzięki inwestycji przepustowość portu wzrosła do 8 mln pasażerów obsługiwanych w ciągu roku. Obecnie trwa tutaj drugi etap rozbudowy, polegający na modernizacji starej hali przylotów. Wszystkie prace mają się zakończyć latem 2016 roku. Port wciąż czeka na decyzję dotyczącą inwestycję w drogę startową. Wiadomo, że obecna nie spełnia odpowiednich warunków i jest mocno wyeksploatowana. Najprawdopodobniej zostanie wybudowana nowa droga startowa, choć czas na realizację inwestycji niebezpiecznie się kurczy a decyzja powinna zostać podjęta już dawno. Tym bardziej, że inwestycja powinna zostać ukończona do 2017 roku, zgodnie z wymaganiami unijnymi.
Warto również wspomnieć, że ze stanowiska prezesa zrezygnował w ostatnich tygodniach Jan Pamuła. Funkcję prezesa powierzono Radosławowi Włoszkowi, byłemu asystentowi Beaty Szydło, gdy ta nie była jeszcze premierem.
Lotnisko Balice w całym 2015 roku obsłużyło ponad 4,2 mln pasażerów. W 2030 roku liczba ta ma, według zapewnień byłego już prezesa, wzrosnąć do 8 mln podróżnych obsługiwanych w ciągu roku.