Jednym z głównych priorytetów naszej Prezydencji będzie zewnętrzna polityka energetyczna UE. Polska stoi na stanowisku, iż bez silnej i spójnej zewnętrznej polityki energetycznej Unia nie będzie w stanie utrzymać swojej pozycji na światowym rynku, ani efektywnie współpracować ze swoimi globalnymi partnerami.
Chcielibyśmy, aby kierowana przez Polskę Unia wzmocniła swoją pozycję wobec głównych producentów, konsumentów i państw tranzytowych surowców energetycznych. Chodzi tu m.in. o podjęcie działań, które usprawnią, skoordynują i poprawią efektywność funkcjonowania unijnych instytucji w tym obszarze. Na początku marca 2011 r. przekazaliśmy do KE swoje propozycje rozwiązań mających na celu wzmocnienie zewnętrznej polityki energetycznej UE.
Planujemy także przeprowadzenie debaty nad kierunkami rozwoju tej polityki w najbliższych latach oraz mechanizmami, które pomogłyby wzmocnić głos UE w globalnym dialogu energetycznym. Rezultaty dyskusji między państwami członkowskimi posłużą Prezydencji do przygotowania projektu konkluzji, który zostanie przedstawiony do akceptacji Rady TTE w listopadzie 2011 r. Projekt ten powinien zawierać jasno określony zestaw działań i instrumentów, których implementacja wzmocni znaczenie Unii w globalnym dialogu energetycznym.
Wydaje nam się również, że bezpieczeństwu energetycznemu Europy doskonale przysłużyłoby się dalsze rozszerzanie Wspólnoty Energetycznej, w szczególności o sąsiadów UE. Powinien to być priorytet działań na najbliższą dekadę. Traktat Wspólnoty Energetycznej udowodnił swoją przydatność i efektywność, powinien więc nadal stanowić podstawę dialogu UE z jej partnerami w obszarze energii. Wyraźnemu przyspieszeniu ulec powinny przede wszystkim działania UE zmierzające do pełnej akcesji Turcji i Gruzji do Wspólnoty Energetycznej.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy