Nowopowstały blok gazowo-parowy we Włocławku pomyślnie przeszedł synchronizację z siecią krajową. Pierwsze dostawy prądu trafiły dzisiaj do obiektu PKN Orlen.
– Dzisiejsze testy stanowią jedną z ostatnich faz przygotowania do uruchomienia bloku PKN Orlen o mocy 463 MWe. Liczymy, że po przeprowadzeniu finalnej fazy, czyli kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych, odbiór inwestycji nastąpi w połowie roku – mówi o dzisiejszym włączeniu elektrociepłowni do sieci Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. rozwoju i energetyki PKN Orlen.
W kolejnych etapach firma skoncentruje się na przygotowaniu i przeprowadzeniu niezbędnych testów, pracach regulacyjnych i optymalizacyjnych bloku. Inwestycji sprzyja lokalizacja bloku – położenie obok zakładów Anwil, co umożliwia wykorzystanie efektu synergii w grupie PKN Orlen, a także bliskość sieci gazowej i elektroenergetycznej.
Blok we Włocławku to flagowy projekt PKN Orlen o mocy 463 MWe. Wykonawcą projektu jest konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, a koszt inwestycji to 1,4 mld zł. Około połowa z wytwarzanej we Włocławku energii trafi na rynek zewnętrzny, a elektrownia będzie zużywała 0,6-0,7 mld m3 gazu ziemnego rocznie.
Energia i ciepło, wytwarzane w nowoczesnej elektrociepłowni trafią m.in. do zakładów Anwil i PKN Orlen. Blok całkowicie pokryje zapotrzebowanie Anwilu (firmy, produkującej suspensyjny polichlorek winylu, wykorzystywany m.in. do produkcji rur wodociągowych i kanalizacyjnych) na energię elektryczną i będzie podstawowym źródłem pary technologicznej dla włocławskiego zakładu.
Elektrociepłownia we Włocławku nie jest jedyną inwestycją PKN Orlen. Firma buduje także elektrociepłownię w Płocku, którą za 1,6 mld zł zrealizuje konsorcjum Siemens. Obiekt będzie miał moc 596 MWe, a jego kluczowym elementem ma być nowoczesna turbina gazowa. Elektrociepłownia dostarczy parę przemysłową dla Zakładu w Płocku oraz energię elektryczną do Krajowego Systemu Energetycznego.
Dzięki tym inwestycjom PKN Orlen sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Obecnie spółka posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5 tys. MW. Dwa nowe projekty powiększą moc elektryczną o ponad 1 tys. MW, a cieplną o 630 MW.