Zaawansowanie prac przy budowie nowego bloku w Elektrowni Kozienice miało wynieść z końcem 2014 roku 65%. Tymczasem, jak dowiedział się portal „RynekInfrastruktury.pl”, realizacja inwestycji do tej pory nie przekroczyła 49%. Przedstawicielka inwestora tłumaczy to… zmianą metodologii obliczeń. Na jakim etapie jest budowa nowego bloku w Elektrowni Kozienice?
W sierpniu ubiegłego roku członek zarządu Enei Wytwarzanie, inwestora budowy nowego bloku w Elektrowni Kozienice, Paweł Orlof, wypowiadał się o stanie realizacji obiektu. – W 2014 roku powinniśmy zamknąć 65% prac. Z końcem sierpnia mamy zrealizowanych już 38% – mówił Orlof.
Jaki jest stan faktyczny?
Budowa nowego bloku w Kozienicach do końca 2014 roku nie zamknęła się jednak nawet w połowie. – Zaawansowanie prac przy budowie bloku 11 do końca 2014 roku wynosiło około 43% i pozwoliło na ukończenie posadowienia obrotowych podgrzewaczy powietrza (LUVO), montażu konstrukcji stalowej zbiornika zrzutu awaryjnego i absorbera oraz montaż stropu gorącego kotła – poinformowała nasz portal pod koniec stycznia tego roku Agata Reed, rzeczniczka prasowa Enei Wytwarzanie.
Zapytana o powód tak znacznego przesunięcia, przedstawicielka inwestora napisała w odpowiedzi, że stan prac w ujęciu procentowym na koniec 2014 roku wyniósł już nie 43, a… 49%. Podany przez rzeczniczkę etap realizacji nadal jednak nie zbliżył się do zapowiadanych przez Pawła Orlofa 65%. – Różnica bierze się ze zmiany metodologii, według której obecnie wyliczane jest zaawansowanie projektu – tłumaczyła Agata Reed.
Zmiana metody obliczeń
– Zmiana metodologii została wypracowana wspólnie z wykonawcą w celu bardziej dokładnego określania stopnia zaawansowania inwestycji, a tym samym lepszego monitorowania wszystkich procesów, składających się na realizację zakresu przewidzianego kontraktem. Inwestycja przebiega zgodnie z planem, zadania na ścieżce krytycznej (montaż kotła i turbozespołu) są wykonywane bez odchyleń – wyjaśniła w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” przedstawicielka Enei Wytwarzanie.
50-procentowy stan zaawansowania projektu potwierdził w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Maciej Stańczuk, p.o. prezesa Polimeksu-Mostostalu, generalnego wykonawcy bloku w Kozienicach. Zarówno przedstawicielka inwestora, jak i prezes generalnego wykonawcy utrzymują, że budowa nowego bloku przebiega zgodnie z harmonogramem. Końcowy termin oddania bloku to 2017 rok.