Do Stacji Przeładunkowej Odpadów w Toruniu przyjechały pierwsze odpady, które będą niezbędne do uruchomienia instalacji bydgoskiej ekoelektrociepłowni. Na terenie Zakładu rozpoczęły się już tzw. rozruchy na zimno.
Na potrzeby szkolenia i dokonania rozruchu w bydgoskiej elektrociepłowni, do Stacji Przeładunkowej Odpadów w Toruniu dostarczono w ubiegłym tygodniu 45 ton odpadów. Od 7 września odpady ze Stacji w Toruniu są transportowane do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. Rozruchy obiektu rozpoczną się w połowie września. Każdego dnia, od poniedziałku do soboty, wożonych będzie za pośrednictwem SPO, z Torunia i okolicznych gmin, 200 ton odpadów, które będą trafiać do zakładu w Bydgoszczy.
Prace w toku
– Obiekt składa się m. in. portierni, budynku pras, zaplecza socjalnego, hali rozładunkowej, magazynu czy wagi samochodowej. Wyposażony został w nowoczesny sprzęt technologiczny, m.in. przenośnik odpadów, prasy, biofiltr czy specjalny system wentylacji oraz oczyszczania powietrza – wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes inwestora projektu, spółki ProNatura. – Docelowo, za pośrednictwem stacji, do bydgoskiej instalacji trafiać będzie 60 tys. ton odpadów rocznie – dodaje.
W połowie lutego, obiekt został wyposażony w dwa kluczowe elementy – turbinę i generator, ważące razem 70 ton. Obecnie na terenie ekoelektrociepłowni trwa wypalanie wymurówek w kotłach oraz czyszczenie i przedmuchiwanie kotłów wraz z systemem parowym.
– Procedura rozruchu instalacji bydgoskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych obejmuje dwa etapy. Właśnie rozpoczęliśmy tzw. rozruch na zimno. Jest to przygotowanie do uruchomienia urządzeń (kontrola, regulacja), sprawdzenie działania wszystkich elementów zasilania, sterowania i sygnalizacji oraz przeprowadzenie prób ruchu maszyn i instalacji – wyjaśnia Konrad Mikołajski.
Po zakończeniu testów technicznych, tzw. rozruchu na zimno, rozpocznie się tzw. rozruch gorący. Na tym etapie będą już uruchamiane palniki rozruchowe, następnie częściowo spalane odpady i sprawdzane poszczególne urządzenia pod kątem ich właściwej konfiguracji i skuteczności pracy pod obciążeniem.
Spalarnia pod koniec roku
Z informacji inwestora wynika, że bydgoska spalarnia zostanie oddana do użytku pod koniec tego roku. Obiekt powstanie w Bydgoskim Parku Przemysłowo technologicznym. Instalacja ma pracować 24 godziny na dobę, przekształcając rocznie około 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia i 15 okolicznych gmin. Spalarnia stanowić będzie majątek Bydgoszczy wart blisko 500 mln zł.
Ekologiczna elektrociepłownia pozwoli gminom na ograniczenie ilości składowanych odpadów. Samorządy objęte projektem unikną w ten sposób dotkliwych kar za niedostosowanie systemu gospodarki odpadami do norm unijnych. Projekt jest współfinansowany z funduszy unijnych.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.