W marcu 2014 roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały umowę na budowę dwutorowej linii 400 kV Kozienice - Ołtarzew. Projekt nie jest łatwy, ponieważ linia w dużym stopniu przebiega w rejonie terenów mieszkalnych, dlatego napotyka opór ze strony mieszkańców. Prezes PSE Henryka Majchrzak podkreśla jednak, że inwestor wsłuchuje się w głos właścicieli gruntów.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne, obok linii Kozienice – Ołtarzew, są w trakcie realizacji budowy m. in. linii Siedlce – Kozienice. O ile drugi z wymienionych projektów idzie całkiem sprawnie, o tyle z pierwszym są problemy. – W przypadku linii Siedlce – Kozienice działamy zgodnie z planem. Przewiduję, że do końca roku 2017 będzie ona zrealizowana. Tu mamy już pewne doświadczenie w zakresie kontaktów ze społecznością lokalną i prowadzimy dialog – wyjaśnia prezes PSE Henryk Majchrzak.
Aktywni mieszkańcy
Niełatwo jest jednak przy budowie linii 400 kV Kozienice – Ołtarzew. – Tam mamy obszar znacznie trudniejszy – to są tereny głownie mieszkalne i wiemy, że to jest sypialnia Warszawy. W tym przypadku jednak od początku mamy świadomość trudności, dlatego prowadzimy bardzo zaangażowany dialog z mieszkańcami. To, co udało się na dzisiaj osiągnąć, to fakt, że nasi partnerzy społeczni nie mówią, że nie możemy budować. Oni mówią "budujcie", bo rozumieją konieczność związaną z realizacją tej inwestycji, natomiast koniecznie chcą posterować tym procesem, wybierając konkretne miejsca. I my to sobie cenimy i oczywiście rozumiemy – wyjaśnia prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Jak dodaje, inwestor skorzysta z podpowiedzi społeczeństwa, o ile zostanie zachowana równowaga między interesami wszystkich stron.
Tempo kluczowe przy projektach strategicznych
Prezes PSE zauważa, że dużym ułatwieniem dla realizacji tego typu inwestycji może być specustawa, która przyspieszy budowę sieci energetycznych. Nie będzie ona jednak wybraniem przez PSE prostszej ścieżki dla realizacji inwestycji. – Często utożsamia się specustawę z pójściem na skróty. My nie chcemy iść na skróty. Są to jednak rozwiązania, które pozwalają nam nie zatrzymywać się w nieskończoność, np. w sytuacji, gdy mamy nieokreśloną własność nieruchomości – czasem są to sprawy spadkowe. Jest ściśle określony tryb rozwiązywania tych problemów – wyjaśnia prezes PSE.
Zdaniem Henryka Majchrzaka, w istniejących, tradycyjnych regulacjach prawnych można realizować inwestycje niestrategiczne, ponieważ wydłużenie w czasie inwestycji niestrategicznej to tylko koszty, a dla inwestycji strategicznych to zarówno koszty, jak i możliwe powikłania. – Dla przykładu - linia z Kozienic do Ołtarzewa to linia kluczowa dla wyprowadzenia mocy z bloku 1200 mW o wartości rzędu 5-6 mld zł i ten projekt musi być zrealizowany w terminie. Gdybyśmy nie potrafili tej mocy wyprowadzić, to cały wysiłek społeczny, inwestycyjny i organizacyjny byłby zmarnowany. Mam wrażenie, że jesteśmy przy dobrym stole z mieszkańcami i rozmawiamy. Jesteśmy otwarci na każdą słuszną uwagę – na każdą mądrą podpowiedź w kwestii tego projektu - dodaje prezes PSE.
Zamówienie dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych realizuje konsorcjum, którego liderem jest firma ZUE. Prace obejmują wykonanie metodą kompleksową dwutorowej, napowietrznej linii elektroenergetycznej o napięciu znamionowym 400 kV, wyposażonej w trakty światłowodowe. Orientacyjna długość linii wynosi około 131 km. Wykonawca zajmuje się zaprojektowanim i rozbudową obwodów wtórnych rozdzielni 400kV dla 2 pól 400kV kierunek Kozienice w SE 400/220/110kV Ołtarzew oraz doposażeniem i zamontowaniem dla 2 pól 400 kV kierunek Ołtarzew w SE Kozienice półkompletów zabezpieczeń odcinkowych i telezabezpieczeń, dwóch torów linii 400 kV Kozienice – Ołtarzew, pól liniowych 400 kV Kozienice 1, Kozienice 2 w SE Ołtarzew, pól liniowych 400 kV Ołtarzew 1, Ołtarzew 2 w SE Kozienice oraz zapewnieniem pełnej współpracy z obwodami ogólnostacyjnymi i z obiektami powiązanymi.
Planowane przedsięwzięcie jest elementem rozbudowy sieci przesyłowej w centralnej części kraju. Realizacja tej inwestycji wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii elektrycznej dla całego regionu i aglomeracji warszawskiej. Poprawi to standard zasilania, usprawni działanie lokalnej infrastruktury oraz stworzy większe szanse na pozyskanie nowych inwestorów. Wartość realizowanego projektu to ponad 576 mln zł brutto. Wykonawca ma czas na realizację przedsięwzięcia do 30 czerwca 2019 r.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.