20 maja o godzinie 11:00 odbędzie się debata „Perspektywa rynków energii a unia energetyczna”, poświęcona zagadnieniom europejskiej energetyki zintegrowanej oraz rozwojowi energetyki prosumenckiej w Polsce. Konferencję będzie można obejrzeć na naszej stronie internetowej. „RynekInfrastruktury.pl” objął wydarzenie patronatem medialnym.
Uważny obserwator może zauważyć kształtującą się na rynku energetycznym dychotomię. Jedna jego gałąź rozwija się w kierunku integracji europejskiej, sięgając po wymiar globalny. Jednocześnie coraz bardziej zdecydowanie rozrasta się gałąź energetyki lokalnej: gminnej, obywatelskiej, prosumenckiej. W coraz mniejszym stopniu można patrzeć na energetykę krajową jak na układ izolowany i hierarchiczny. Taki obraz to już przeszłość.
Wydarzenia zza wschodniej granicy stały się motorem chęci stworzenia wspólnoty energetycznej w ramach Unii Europejskiej. Dla wielu krajów, w tym także dla Polski, priorytetem stało się uniezależnienie od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Jednym z działań ilustrujących tę sytuację jest uruchomienie rewersu na gazociąg jamalski w niemieckim Mallnow, co powoduje zwiększenie przepustowości, a co za tym idzie obniżenie cen oraz znaczne zmniejszenie wrażliwości na zakłócenia dostaw.
Zapraszamy do obejrzenia debaty „Perspektywa rynków energii a unia energetyczna” od godz. 11:00 do godz. 14:00. Gośćmi spotkania będą Tomasz Dąbrowski (Ministerstwo Gospodarki), Artur Bramora (Poseł na Sejm RP), Mariusz Klimczak (BOŚ), Bronisław Nowiński (PSE), Paulina Dreżewska-Krok (PGNiG), Maciej Burny (PGE), Grzegorz Nowaczewski (Virtual Power Plant), Ireneusz Łazor (TGE), Krzysztof Żmijewski (Sekretarz Społecznej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki).