Około 7 milionów złotych zainwestuje w przyszłym roku samorząd województwa dolnośląskiego w remonty dróg wojewódzkich. Stan dróg poprawi się dzięki „Programowi modernizacji dróg wojewódzkich”, który ma być realizowany we współpracy z samorządami lokalnymi. Zyskają przede wszystkim drogi najbardziej zniszczone i te, na których dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń. Do programu będą je zgłaszały samorządy lokalne.
W ramach programu remontowane będą krótkie odcinki tras. Prace będą przeprowadzane we współpracy samorządu województwa i gmin.
– Aby zakwalifikować się do programu, jednostki samorządu terytorialnego będą zobowiązane do złożenia wniosku w roku poprzedzającym termin realizacji remontu. O tym, czy dany odcinek drogi zakwalifikuje się do programu, decydować będą ściśle określone kryteria – wyjaśnia cytowany w komunikacie marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.
Te kryteria to: natężenie ruchu i stan techniczny drogi, występowanie zdarzeń drogowych (kolizji i wypadków), a także gotowość do współfinansowania zadań przez jst. Samorząd musi także przejąć realizację zadania w ramach zastępstwa inwestorskiego.
Jedna gmina, jedno zadanie
Program przewiduje, że na terenie jednej gminy w danym roku budżetowym może być realizowane tylko jedno zadanie. Województwo może dołożyć do niego maksymalnie 500 tysięcy zł.
- Od 1 sierpnia startujemy z naborem wniosków w nowym budżecie modernizacji dróg wojewódzkich. Przy współudziale finansowym gmin i powiatów wyremontujemy odcinki dróg w obrębie jednostek samorządu terytorialnego - informuje Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.
Nabór wniosków zakończy się 15 września. Następnie zostanie opracowana lista z zadaniami wytypowanymi do realizacji. Jesienią – na przełomie października i listopada – samorząd województwa podpisze z lokalnymi samorządami porozumienia, na podstawie których zadania będą realizowane. Prace powinny być zrealizowane w 2017 roku.
Samorządy postulowały
Jak informuje wiceprzewodniczący klubu Dolnośląski Ruch Samorządowy, który był inicjatorem programu, Janusz Marszałek, inicjatywa jest odpowiedzią na postulaty samorządów lokalnych. Jak podkreśla, podczas prac nad programem udało się wypracować bardzo transparentny i jednoznaczny system oceny wniosków.
Środki na realizację programu pochodzą z budżetu województwa i są efektem oszczędności uzyskanych w procesie realizacji innych inwestycji drogowych.