Partner serwisu
Drogi i autostrady

MI: Nie mamy wpływu na jawność umowy koncesyjnej

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
07-01-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
MI: Nie mamy wpływu na jawność umowy koncesyjnej
Fot. Google Maps
Sprzeciw w zakresie udostępnienia treści umowy koncesyjnej był zawsze wyrażany przez partnera prywatnego – podkreśla Ministerstwo Infrastruktury. Minister infrastruktury jako strona umowy, był jednak zobowiązany do zachowania jej postanowień w poufności ze względu na zawartą w umowie klauzulę.

Niedawno pisaliśmy, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska przekazała do publicznej wiadomości informacje dotyczące niektórych zapisów umowy koncesyjnej. Stało się tak, za zgodą ministra infrastruktury, ze względu na rozmowy biznesowe prowadzone przez spółkę Atlantia – głównego akcjonariusza Stalexport Autostrady SA, od której z kolei zależna jest spółka Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusza autostrady A4 między Katowicami a Krakowem.

Włoski udziałowiec Stalexport Autostrady Małopolskiej SA rozważa realizację opcji strategicznych w odniesieniu do tej spółki.

Z ujawnionych zapisów wiadomo m.in. że obecna stawka opłat obowiązująca na koncesyjnym odcinku A4, choć przez kierowców uznawana za wysoką, nie jest maksymalną, na jaka pozwalają zapisy umowy. Jej obecna wysokość to ok. 60 proc. najwyższej możliwej stawki.

Spółka matka koncesjonariusza poinformowała jednocześnie, że zgodnie z umową koncesyjną, Skarb Państwa uczestniczy w zyskach z przedsięwzięcia autostradowego. Strona publiczna nie ma jednak wpływu na wysokość opłat.

– Zmiana stawki opłaty za przejazd autostradą płatną, w tym jej podwyższanie, mieści się w zakresie wyłącznych uprawnień koncesjonariusza – mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Dodaje, że zgodnie z umową z 1997 roku opłaty za przejazd stanowią przychód koncesjonariusza i są podstawowym źródłem służącym realizacji wydatków związanych z obsługą autostrady.

Podmiot prywatny samodzielnie ponosi ryzyko popytu na tym odcinku i jednocześnie ma wyłączne prawo do kształtowania wysokości opłat za przejazd w granicach określonych prawem oraz zapisami umowy.

– Minister Infrastruktury oraz GDDKiA nie popierają działań Stalexport Autostrady Małopolskiej SA (SAM), których efektem jest podwyższanie opłat za przejazd, jednakże negatywna opinia ww. podmiotów, wyrażana wielokrotnie, nie stanowi w kontekście zapisów umowy i obowiązujących przepisów podstawy do zablokowania samodzielnej decyzji koncesjonariusza o podniesieniu opłat na tym odcinku autostrady A4 – podkreśla Szymon Huptyś.

Ministerstwo podkreśla jednocześnie, ze nie ma wpływu na jawność zapisów umownych. – Sprzeciw w zakresie udostępnienia treści umowy koncesyjnej był zawsze wyrażany przez partnera prywatnego. Minister Infrastruktury jako strona umowy był zobowiązany do zachowania jej postanowień w poufności, z uwagi na zawartą w umowie klauzulę, jak również przepisy w zakresie ochrony tajemnicy przedsiębiorcy – podkreśla resort. – Tym samym wola Ministra Infrastruktury w zakresie udostępnienia treści postanowień była niewystarczająca z uwagi na wiążące zapisy umowne, jak również zobowiązania wynikające z obowiązującego prawa – wyjaśnia MI.

Umowa koncesyjna dotycząca autostrady A4 Katowice – Kraków została zawarta w 1997 roku. Jest ważna do roku 2027.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5