Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów został zobowiązany do wypracowania rozwiązań w sprawie problemu smogu. 17 stycznia tą kwestią zajmie się rząd – poinformowała w poniedziałek na Twitterze premier Beata Szydło.
W poniedziałek 9 stycznia na swoim koncie na Twitterze premier Beata Szydło opublikowała dokument, w którym zwraca się do wicepremiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zwiększającego się od wielu dni stężenia zanieczyszczeń powietrza. Premier prosi ministra rozwoju i zarazem przewodniczącego KERM, aby ten skoncentrował się na problemie smogu podczas nadchodzącego posiedzenia Komitetu.
„W związku z zaistniałym zagrożeniem związanym z wysokim stężeniem powietrza (smogiem) na znacznym obszarze kraju, uprzejmie proszę o wprowadzenie pod obrady najbliższego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów tej kwestii w celu przygotowania stosownych rekomendacji dla Rady Ministrów na 17 stycznia 2017 r.”.
O tym, że na najbliższym posiedzeniu KERN zostanie dyskutowana kwestia zanieczyszczeń powietrza Beata Szydło informowała wcześniej podczas konferencji prasowej. – Myślę, że w najbliższym czasie będę państwa mogła poinformować, jakie działania konkretne zostaną podjęte przez rząd, ponieważ – tak jak wcześniej powiedziałam – na najbliższym posiedzeniu KERM ta kwestia zostanie przedstawiona, omówiona i zostaną przedstawione rządowi rekomendacje – mówiła.
Przypomnijmy, że w poniedziałek 9 stycznia przejazdy komunikacją miejską w Warszawie były bezpłatne. Z kolei w Krakowie, komunikacja miejska była darmowa dla kierowców. W stolicy to już druga taka akcja w ostatnim czasie – poprzednio z komunikacji można było korzystać nieodpłatnie w połowie grudnia ubiegłego roku. Urzędnicy zapowiadają, że podobnie będzie za każdym razem, gdy stężenie smogu będzie wysokie.
Na złą jakość powietrza w kraju przekłada się głównie bezwietrzna, sucha aura i bardzo niskie temperatury. W Warszawie normy dotyczące najgroźniejszego pyłu PM 2.5 przekroczone zostały ostatnio nawet 8-krotnie. W wielu miastach jest jeszcze gorzej, rekordowe przekroczenia norm dochodzą do 1500%.