W ciągu najbliższych kilku miesięcy na drodze ekspresowej S19 między Lublinem i granicą woj. podkarpackiego przybędzie 8 Miejsc Obsługi Podróżnych. Wraz z ich uruchomieniem dostępne będą wszystkie MOP-y zaplanowane na tej trasie.
W lutym mają być oddane do użytku – na razi e w funkcji podstawowej – dwa miejsca obsługi podróżnych na S19 za Lublinem. To MOP-y Obroki Wschód i Obroki Zachód. Kolejne 4 (Rudnik Wschód i Rudnik Zachód oraz Słodków Wschód i Słodków Zachód)) zostaną uruchomione w marcu. Na przełomie I i II kwartału dołączą do nich kolejne dwa – będą to Radawiec i Zemborzyce.
Wraz z funkcjonującymi już MOP-ami Felinów Wschód i Zachód oraz Janów Lubelski Wschód i Zachód będzie to komplet jeśli chodzi o MOP-y z podstawową funkcją na trasie miedzy Lublinem a granicą z woj. podkarpackim.
W sumie na 90-kilometrowej trasie wybudowanych zostało sześć par MOP-ów, rozlokowanych w odległości kilkunastu kilometrów od siebie, bo obu stronach trasy. Na wszystkich powstała infrastruktura parkingowa z miejscem do odpoczynku oraz budynki z sanitariatami.
Dwie pary MOP-ów zostaną rozbudowane przez dzierżawców o funkcje komercyjne, tj. stację paliw czy obiekt gastronomiczny. Będą to MOP-y: Obroki Wschód i Zachód oraz Janów Lubelski Wschód i Zachód.
Dla MOP-ów Obroki jest już wybrany dzierżawca i obecnie trwają prace projektowe. Stacje paliw powinny zostać udostępnione do sierpnia 2024 r., a budynki restauracji w lutym 2025 r.
O funkcje komercyjne maja być także rozbudowane MOP-y Janów Lubelski Wschód i Zachód,, jednak w tym przypadku nie udało się jeszcze wybrać dzierżawcy. GDDKiA planuje ogłosić kolejny, czwarty już przetarg. W trzech poprzednich nie wpłynęła żadna oferta.
Do czasu oddania stacji paliw na MOP-ach tankowanie pojazdów jest możliwe na stacjach przy starym przebiegu DK-19, m.in.: w Niedrzwicy Dużej, Kraśniku, Modliborzycach i Janowie Lubelskim.