Partnerzy serwisu:
#Koronawirus w Polsce. Transport i infrastruktura - zobacz serwis specjalny!

 

Drogi | Biznes - Polska

Budimex nadal rośnie. Rekordy w sprzedaży, zysku i portfelu zamówień

| ep. źródło: RI 24.02.2021

PARTNERZY DZIAŁU


 

Budimex nadal rośnie. Rekordy w sprzedaży, zysku i portfelu zamówień
fot. mat. pras.

Więcej z regionu:

Polska

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Największa grupa budowlana w Polsce poinformowała o wynikach za 2020 rok. Odnotowała rekordowe przychody ze sprzedaży, poprawiła rentowność i osiągnęła 459 mln zł zysku netto. W portfelu zamówień ma 12,7 mld zł.
Wieloma rekordami zakończył się rok 2020 w Grupie Budimex. Odnotowano najwyższe w historii firmy przychody wynoszące 8,382 mld zł, tj. 8 proc. wyższe niż w roku poprzedzającym. Wypracowany zysk netto wyniósł 459 mln zł, co oznacza niemal podwojenie wyniku z roku 2019 (wówczas odnotowano 232 mln zł).

– Rok 2020 był pod wieloma względami rekordowy dla Grupy Budimex. Pomimo trudności związanych z wprowadzonym w marcu stanem epidemii po raz pierwszy w historii Grupy przekroczyliśmy poziom 8 miliardów złotych przychodów ze sprzedaży przy jednoczesnej poprawie rentowności – stwierdza w komentarzu do wyników prezes Grupy Dariusz Blocher. – Pozwoliło to ponownie zająć pierwsze miejsce wśród największych firm budowlanych w Polsce – dodaje.


Grupa może być zadowolona z uzyskanej rentowności. – Na poziomie zysku brutto osiągnęliśmy wynik 4,9 proc. w porównaniu do 2,6 proc. w roku ubiegłym – wskazuje Dariusz Blocher.

W tym wypadku wśród czynników sprzyjających były m.in. spadek utrzymującej się presji na wzrost płac, cen usług podwykonawczych i materiałów. Grupa domyka jednocześnie trudne projekty, które negatywnie wpływały na jakość portfela zamówień.

Projekty drogowe napędzają sprzedaż  

W 2020 roku Budimex podpisał nowe kontrakty drogowe o wartości 9 mld zł, co dało na koniec 2020 roku portfel zamówień wart 12,7 mld zł.

Przy ogólnej niższej aktywności inwestorów, w tym szczególnie – jak wskazano w komunikacie – w segmencie przetargów kolejowych ofertowanie napędzane było przez kontrakty drogowe, gdzie Budimex złożył oferty o wartości 23,4 miliarda złotych.

– Istotna poprawa skuteczności ofertowania kontraktów drogowych, utrzymanie wysokiej skuteczności na rynku budownictwa ogólnego, a także pozyskanie kontraktu kolejowego na przebudowę stacji Warszawa Zachodnia za 1,8 miliarda złotych, pozwoliło podpisać rekordowe 9 miliardów złotych nowych zleceń – komentuje prezes Budimeksu.

W ciągu ub. roku portfel zamówień Grupy Budimex wzrósł o 1,9 mld zł. To – jak wskazuje Dariusz Blocher – zasługa wysokiej aktywności w segmencie drogowym, kolejowym i hydrotechnicznym.

Największą wartość w portfelu mają kontakty infrastrukturalne (37%, wzrost o 4 p.p.) i kolejowe (32%, spadek o 1 p.p.). – Sukcesywnie od 2018 r. zwiększamy w portfelu wartość kontraktów przemysłowych, osiągając na koniec roku 2020 1,1 miliarda złotych (8% portfela) – mówi Dariusz Blocher.

Dodaje: – Dzięki pozyskaniu dwóch nowych kontraktów na przebudowę kanałów i wałów przeciwpowodziowych (Racza Struga oraz Krosno Odrzańskie) podkreśliliśmy swoją obecność w hydrotechnice, kończąc rok z portfelem zamówień w tym segmencie bliskim 0,4 miliarda złotych. Liczymy na podpisanie zlecenia na II etap prac związanych z przekopem przez Mierzeję Wiślaną, gdzie nasza oferta o wartości niemal 0,5 miliarda złotych została wybrana jako najkorzystniejsza, co dodatkowo wzmocniłoby naszą pozycję.

Ile kosztowała pandemia

Łączny wpływ pandemii na wynik operacyjny Grupy oszacowano na nieco ponad 30 mln zł. W tej kwocie zawierają się głównie dodatkowe koszty związane z wydłużeniem czasu realizacji kilku kontraktów, a także kosztu zakupów środków ochrony osobistej i testowania pracowników.

W całej Grupie odnotowano ok. 400 przypadków zakażenia, z tego 190 w szczytowym momencie na początku IV kwartału. – Nie zatrzymaliśmy żadnej z budów, a zdecydowana większość naszych projektów realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Tam, gdzie pandemia opóźniła nasze prace, Inwestorzy podchodzą ze zrozumieniem do propozycji aneksów terminowych, co w wpisuje się w ogólną bardzo dobrą współpracę z zamawiającymi, szczególnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP Polskie Linie Kolejowe, w tym wymagającym czasie – stwierdza prezes największej grupy budowlanej w Polsce.

Grupa Budimex zakończyła 2020 rok z pozycją gotówkową netto na poziomie 2,1 miliarda złotych. To o 770 mln zł więcej niż w roku 2019, a wpływ na to miały ogólna poprawa rentowności Grupy oraz ograniczenia wysokości wypłaconej dywidendy za rok 2019. – Ponadto, generowanie gotówki wspomagały przepływy na nowo podpisanych kontraktach budowlanych oraz przyrost salda wpłat od klientów w segmencie deweloperskim – informuje prezes.

Podkreśla, że ambitny poziom zleceń pozwala na bezpieczne podejście do ofertowania, a podpisane długoterminowe kontrakty drogowe i kolejowe zapewniają utrzymanie odpowiedniego obłożenia prac w obszarze inżynieryjnym w perspektywie przynajmniej kilkunastu miesięcy. – Jesteśmy odpowiednio przygotowani kadrowo i technicznie do realizacji tych prac – mówi. – Systematycznie modernizujemy naszą bazę sprzętową w obszarze drogowym oraz zwiększamy możliwości produkcyjne w kolejach. W ciągu ostatnich 3 lat, przygotowując się do zwiększenia skali działalności, jako Grupa zainwestowaliśmy ponad 300 milionów złotych, przede wszystkim w odnowę i zakupy nowych maszyn – podaje prezes.

Patrząc w przyszłość, Dariusz Blocher ocenia, że wyzwaniem w najbliższych kwartałach może być pozyskanie kontraktów w części kubaturowej, gdzie widoczne jest zaostrzenie konkurencji oraz ryzyko ograniczenia nowych inwestycji prywatnych oraz częściowego wstrzymania planowanych inwestycji publicznych.

– W obszarze inżynieryjnym skala nowych inwestycji, według zapowiedzi GDDKiA oraz PKP PLK, powinna być zbliżona do roku 2020. To dobra informacja, ponieważ jeszcze kilka miesięcy temu obawialiśmy się spowolnienia procesów przetargowych, które jest charakterystyczne przy wejściu w nowy 7-letni budżet europejski – komentuje.

Prezes spodziewa się, że kolejne kwartały, jak i cały rok 2021, powinny przynieść utrzymanie przez Budimex wysokiego poziomu sprzedaży i rentowności powyżej wskaźników rynkowych. – Jak zawsze, koncentrujemy się na realizacji powierzonych projektów, mając szczególnie na uwadze bezpieczeństwo, terminowość realizacji i wysoką jakość efektów pracy. Dobra pozycja bilansowa i perspektywa wyjścia z segmentu deweloperskiego zachęca nas do poszukiwania nowych możliwości dywersyfikacji segmentowej (w tym wejście jako inwestor w rynek energii odnawialnej) i geograficznej – mówi.

Poza głównym biznesem

W 2020 roku Grupa Budimex zainwestowała ponad 4 miliony złotych w programy społeczne, sponsoringi i darowizny. Ponad 2,6 miliona złotych dotyczyło darowizn i grantów finansowych na zwalczanie skutków pandemii koronawirusa. Środki te trafiły głównie do szpitali, domów pomocy społecznej i placówek medycznych, w których leczeni są pacjenci z COVID-19. Część z tych funduszy została przekazana organizacjom pożytku publicznego zajmującym się wsparciem lokalnych społeczności w przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się pandemii.

Budimex jest największym płatnikiem podatku CIT wśród firm budowlanych w kraju. Według rankingu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów Budimex awansował od 2017 roku z 61 na 25. miejsce wśród największych płatników indywidualnych podatku CIT w Polsce.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz też

 

ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Transport Publiczny ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5