– „Szarą masę betonową” potrafi wykonać wiele podmiotów. My chcemy się wyróżniać pod względem naszych produktów, dlatego najbardziej lubimy trudne zadania – mówi Mariusz Młodawski, dyrektor ds. Inwestycji oraz Regionu Mazowsze CEMEX Polska.
– Naszym kluczowym założeniem jest to, by się wyróżniać. Chcemy to robić w kilku obszarach: po pierwsze bezpieczeństwa, po drugie orientacji na potrzeby klienta, po trzecie, chcemy być innowacyjni i wyróżniać się pod względem naszych produktów – stwierdza przedstawiciel CEMEX.
– Oprócz standardowych rozwiązań i produktów mamy w naszym portfolio ponad 15 produktów specjalistycznych. Wśród nich są betony lekkie, betony przepuszczające wodę, które możemy wbudowywać na przykład pod ścieżki czy boiska, a także betony kolorowe idealne na podjazdy, parkingi czy ścieżki rowerowe – tłumaczy. Firma może się również pochwalić specjalnymi betonami na tarasy, czy betonami z eksponowanym kruszywem, a także dedykowanymi rozwiązaniami na posadzki. Produkuje również betony architektoniczne. – To produkty, które wymagają od nas zdecydowanie innych nakładów zarówno na badania i rozwój, jak i na produkcję oraz układanie mieszanki. W przypadku produktów specjalistycznych bardzo ważne jest także to, by ekipa, która wbudowuje beton, robiła to prawidłowo, miała w tym doświadczenie i wsparcie producenta betonu – mówi Mariusz Młodawski.
– Szarą masę betonową potrafi wykonać wiele podmiotów, ale im trudniejsze realizacje, do których zaliczają się także budowy dróg czy mostów, tym mniej podmiotów, które są w stanie podjąć się zadania – mówi.
Jak zauważa, betony kolorowe, czy architektoniczne cechuje dużo wyższy stopień skomplikowania. – Dysponujemy wiedzą pochodzącą z zakładów CEMEX na całym świecie. Jest ona gromadzona i aktualizowana w centralnym ośrodku badawczym w Szwajcarii. Stamtąd czerpiemy informacje na temat przygotowania odpowiedniej receptury czy rzadko spotykanych wymagań dotyczących parametrów betonu – informuje dyrektor.
– Większość firm tego nie potrafi i nie chce się tym zajmować, ponieważ tego typu rozwiązania trzeba umieć zaprezentować, przekonać o wartości jakie dają, a także proces produkcji powoduje obniżenie wydajności – beton specjalistyczny produkuje się dużo wolniej, z większym ryzykiem– stwierdza. Jak mówi, znacznie łatwiej jest wylać zwykły beton na niewielkie osiedle, aniżeli przygotować mieszankę, która musi bardzo szybko uzyskać dużą wytrzymałość, w sytuacji gdy klient potrzebuje szybko sfinalizować prace.
– Jeśli w mieście jest wykonywany remont drogi, przy którym wykopuje się kable, czy rury, które trzeba szybko ustabilizować i zamknąć powierzchnię, używamy Gruntonu, który ma dobre właściwości plastyczne, ale też bardzo dobrze wiąże.
Inny beton dostarczamy na zatoki autobusowe, które muszą wytrzymywać bardzo duży nacisk związany z hamowaniem i być odporne na temperaturę. Na to też mamy specjalny produkt – podaje przykład.
Dyrektor Regionu w CEMEX Polska podkreśla, że firma chętnie podejmuje nawet najtrudniejsze zadania. Robi to z dwóch powodów: przede wszystkim dzięki temu rozwija się, z każdym zadaniem zdobywając nową wiedzę i doświadczenie. Poza tym te projekty są po prostu ciekawsze.
Jak mówi Mariusz Mołdawski, CEMEX buduje drogi, elektrownie, hotele, stadiony, biurowce, elementy podwodne i wiele innych obiektów. – Jesteśmy jako CEMEX Polska w zdecydowanej czołówce, jeśli nie na pierwszym miejscu, wśród firm specjalistycznych – stwierdza. – Podejmujemy coraz więcej projektów trudnych oraz bardziej wymagających – dodaje, zauważając, że w przypadku produktów specjalistycznych, zleceń nie pozyskuje się dzięki najniższej cenie, zatem także ich rentowność jest z punktu widzenia firmy bardziej interesująca, ale też ryzyko niepowodzenia jest dużo większe dlatego też potrafią to robić nieliczni.