W tym roku ruszy przetarg na projekt i budowę obwodnicy Chełma w ciągu S12. Mieszkańcy składają ostatnie uwagi. Możliwe, że w ciągu kilku lat powstanie także obwodnica południowa.
Obwodnica Chełma jest jedną z inwestycji, które w tym roku mają wejść w ostatni etap realizacji – GDDKiA zaplanowała ogłoszenie przetargu w trybie zaprojektuj i wybuduj.
Obwodnica ma mieć ok. 17 km długości. Jest planowana w ciągu drogi S12. Miasto ominie po stronie północnej. Ma się zaczynać w miejscowości Tytusin. Dalej od południa ma ominąć miejscowość Stołpie, przeciąć istniejącą drogę krajową nr 12 i poprowadzić w kierunku miejscowości Horodyszcze i Okszów. Koniec obwodnicy przewidziano w pobliżu miejscowości Kolonia Antonin.
Trasę zaplanowano jako drogę dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i rezerwą pod budowę trzeciego pasa w przyszłości (zaplanowano ją w pasie rozdziału). W ciągu obwodnicy mają powstać cztery węzły (Chełm Zachód, Chełm Północ, Chełm Okszów, Chełm Wschód), Miejsce Obsługi Podróżnych w miejscowości Stołpie oraz obwód utrzymania drogi.
Zaplanowano budowę dwóch mostów, ośmiu wiaduktów nad istniejącymi drogami lub budowaną drogą ekspresową, a także wiaduktu nad linią kolejową.
Przebieg drogi został zatwierdzony decyzją środowiskową wydaną w 2015 roku, po blisko pięcioletnim procedowaniu w tej sprawie. W sierpniu 2018 roku podpisana została umowa na opracowanie koncepcji programowej. Wykonawcą została firma Mosty Katowice. Na obecnym etapie możliwe jest jeszcze uwzględnienie rozwiązań usprawniających obsługę ruchu lokalnego. Lubelska GDDKiA wyznaczyła termin składania ewentualnych wniosków w tej sprawie do 7 lutego.
W ostatnim czasie w sprawie obwodnicy odbyły się spotkania informacyjne z mieszkańcami. Wzięło w nich udział ponad 300 osób.
Być może za kilka lat Chełm będzie miał także obwodnicę po swojej południowej stronie. Po takich planach mówiono podczas briefingu w Urzędzie Miasta, który odbył się 19 stycznia z udziałem m.in. wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
– Prowadzimy bardzo intensywne prace nad realizacją południowej obwodnicy Chełma, aby ruch kierunku Hrubieszowa i przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie mógł omijać centrum miasta – mówił cytowany w komunikacie prasowym Jacek Sasin.
Wstępnie trasa omijająca miasto od południa miałaby ok. 7,6 km długości i może kosztować ok. 150 mln zł. Koncepcja ma być przedstawiona na jednej z najbliższych sesji rady miasta – droga biegłaby w dużej części po trasach samorządowych.
Przebiegająca przez Chełm obecna droga krajowa nr 12 prowadzi ruch drogowy w stronę przejścia granicznego w Dorohusku.