– Unia Europejska powinna wprowadzić tymczasowy zakaz przejęć firm, które borykają się z problemami finansowymi z powodu koronawirusa, przez Chiny – powiedział Manfred Weber, niemiecki konserwatysta i szef centroprawicowej grupy PPE w Parlamencie Europejskim.
Manfred Weber jest za ogłoszeniem dwunastomiesięcznego zakazu dla chińskich inwestorów, którzy chcą kupować europejskie firmy. – Chińskie firmy, częściowo przy wsparciu funduszy państwowych, coraz częściej próbują wykupić europejskie przedsiębiorstwa, które są tanie do nabycia lub które popadły w trudności gospodarcze z powodu kryzysu koronawirusowego – mówił.
Zdaniem lidera PPE, Unia Europejska powinna zareagować w „skoordynowany sposób” i zakończyć „chińskie wycieczki zakupowe”, nakładając dwunastomiesięczne zawieszenie na sprzedaż europejskich firm, dopóki kryzys związany z pandemią koronawirusa nie zostanie zakończony. – Musimy się chronić – dodał.
– Chiny będą naszym największym konkurentem w przyszłości pod względem gospodarczym, społecznym i politycznym – mówił Weber. – Uważam Chiny za strategicznego konkurenta dla Europy, który reprezentuje autorytarny model społeczeństwa, który chce rozszerzyć swoją potęgę i zastąpić Stany Zjednoczone jako mocarstwo wiodące – dodał. Jego zdaniem Europa powinna poważnie potraktować Chiny i okazać szacunek krajowi jako światowej potędze, ale przede wszystkim „musimy być czujni” – stwierdził.
Chiny i UE rozpoczęły negocjacje w sprawie kompleksowej umowy inwestycyjnej w 2013 roku i od tamtego czasu prowadzą rozmowy. Punkty sporne dotyczą wzajemnego dostępu do rynku i równych szans dla obu stron. Przedstawiciele Chin i UE mają spotkać się na specjalnym szczycie we wrześniu, choć obecne okoliczności budzą wątpliwości czy wydarzenie w ogóle się odbędzie.
Niemiecki rząd zgodził się w zeszłym miesiącu na zaostrzenie przepisów w celu ochrony krajowych firm przed niechcianymi przejęciami przez inwestorów z krajów spoza Unii Europejskiej. UE ponownie rozważa jednak podjęcie relacji z Chinami w obliczu wzrostu inwestycji chińskich w kluczowych sektorach.