Już 30 marca na 20 uczelniach technicznych odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn, w którym wezmą udział uczennice szkół ponadgimnazjalnych. Jest to kulminacyjne wydarzenie akcji "Dziewczyny na politechniki!". W tym roku obchodzi ona swoje dziesiąte urodziny. Do tej pory wzięło w niej udział 100 tysięcy dziewczyn.
Duża część z nich zdecydowała się podjąć studia inżynierskie i obecnie zarządza firmami technologicznymi, fabrykami, nadzoruje wielkie budowy, prowadzi badania naukowe i tworzy własne, innowacyjne rozwiązania współczesnych problemów w ramach start-upów technologicznych. – To dzięki nim świat zaawansowanych technologii zmienia się, a kobiety mają w nim coraz więcej do powiedzenia – mówi dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawczyni akcji "Dziewczyny na politechniki!".
Jak zaznacza dr Siwińska, od lat 90. ubiegłego wieku możemy zaobserwować spadek zainteresowania kierunkami ścisłymi. Akcja „Dziewczyny na politechniki!” popularyzuje wśród pań zdobycie wykształcenia informatycznego. – Od kilku lat mamy trend, że politechniki są najbardziej obleganymi uczelniami, natomiast 10 lat temu tak nie było. Dziewczyny teraz podejmują racjonalną decyzję o tym, aby działać w tych kierunkach. To są dobre zawody, które gwarantują dobry zawód na rynku pracy i realny wpływ na rzeczywistość wokół nas – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” dr Bianka Siwińska.
"Dziewczyny na politechniki!" i jej "młodsza siostra" – "Dziewczyny do ścisłych!" zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Jest pierwszym i zarazem największym projektem promującym kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej.
Efekty dziesięciolecia
Jak potwierdza Raport "Kobiety na politechnikach 2007-2017", w ciągu ostatnich 10 lat akcji "Dziewczyny na politechniki!" udział dziewczyn na uczelniach technicznych wzrósł z 30% do 37% i wciąż się zwiększa. Na niektórych z nich, liczba studentek zwiększyła się nawet o ponad 60% (Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska). W tym samym czasie udział kobiet wśród doktorantów na uczelniach technicznych wzrósł o prawie 8 procent. Oznacza to, że studia na politechnikach wybierają coraz chętniej wybitnie utalentowane maturzystki. Coraz częściej rezygnują one z uczelni pedagogicznych i ekonomicznych na rzecz politechnik.
Co ważne, znacząco wzrosła liczba dziewczyn na kierunkach stricte technicznych. Wobec trwającego od 2006 roku, spowodowanego względami demograficznymi spadku liczby młodych ludzi w Polsce, uczelnie techniczne okazały się być jedynymi, obok mundurowych, które odnotowywały w ostatnich 10 latach wzrost liczby studentów – i to wyłącznie kobiet. Od roku 2007 liczba dziewczyn na uczelniach technicznych wzrosła w Polsce o ponad 8 tys., a mężczyzn, w tym samy czasie, spadła o ponad 34 tysiące.
– Najwyraźniej zasób ukryty w otoczeniu, jakim były dziewczyny, które mogły iść na politechniki, ale z jakichś kulturowych czy też społecznych powodów nie szły - udało się w końcu uruchomić – mówi prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Akademickich Szkół Polskich – To zasługa doskonałego, długodystansowego partnerstwa uczelni technicznych i sektora pozarządowego – Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Dzień Otwarty Dla Dziewczyn
W czwartek 30 marca br. panie pracujące na 20 uczelniach technicznych, a także studentki i absolwentki, spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują warsztaty, prowadzą wykłady i pokazy. Jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych. Studentki opowiedzą zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą pierwiastka męskiego. Rejestracja na Dni Otwarte odbywa się na www.dziewczynynapolitechniki.pl
Co z tą informatyką?
Wciąż troskę budzą kluczowe z punktu widzenia rozwoju technologicznego kraju kierunki informatyczne. Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie, do roku 2020 - na 1 milion. W Polsce tylko 13% studentów informatyki to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. A przecież to właśnie te kierunki należą do najbardziej poszukiwanych w Polsce i Europie, przyszłościowych, a kariera zawodowa w branżach powiązanych z nowymi technologiami - do najbardziej intratnych i dających możliwość największego wpływu na kształtowanie otaczającego nas świata.
"IT for SHE" - prezent na 10-lecie
Dlatego też, z okazji 10-lecia akcji "Dziewczyny na politechniki!" Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" wraz z partnerami z branży technologicznej i innowacyjnej, zdecydowała się powołać do życia bezprecedensowy program wspierania studentek kierunków informatycznych "IT for SHE" . Jego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy.