Wzrosła o zaledwie 0,3 %, licząc rok do roku oraz o 3,5 % w ujęciu miesięcznym – znamy wrześniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej. Niepokojący jest spadek w segmencie inwestycji.
Wstępne dane podał Główny Urząd Statystyczny. We wrześniu tego roku produkcja budowlano montażowa w tzw. cenach stałych była w Polsce o zaledwie 0,3 % wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. (przed rokiem odnotowano wzrost o 4,2%, w analizie bierze się pod uwagę firmy zatrudniające ponad 9 osób). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3 % r/r.
We wrześniu w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r. produkcja była o 4,5% niższa dla większych robót inwestycyjnych (przed rokiem odnotowano wzrost o 1,7 %), a o 7,7 % wyższa dla robót remontowych (w 2021 r. wzrost wyniósł 8,4 %). – Zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków - o 8,7%, natomiast zmniejszenie w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 2,3% oraz realizujących roboty budowlane specjalistyczne - o 4,9% – czytamy w opracowaniu GUS.
Analitycy PKO Reserach ocenili na Twitterze, że „produkcja budowlana wykazuje coraz silniejsze oznaki hamowania”. – Do spowolnienia tempa wzrostu r/r przyczyniają się wszystkie trzy segmenty, przy czym w inżynierii lądowej i robotach specjalistycznych obserwujemy spadki r/r. Poziom produkcji od kilku miesięcy spada w każdym segmencie i jak na razie nic nie zapowiada zmiany tego trendu. Odmiana mogłaby przyjść wraz z uruchomieniem inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy – ocenili eksperci, nawiązując do tego, że Polska nie dostała środków z Brukseli na odbudowę gospodarki po pandemii, choć teoretycznie program został zatwierdzony przez Komisję Europejską.
Z kolei porównując dane za wrzesień i sierpień tego roku produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,5 % (rok temu odnotowano wzrost o 9,3 %). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja spadła o 5,9 %, licząc miesiąc do miesiąca.
W stosunku do sierpnia tego roku wzrosła wartość robót we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 7,7%, specjalizujących się we wznoszeniu budynków – o 0,6% oraz wykonujących prace budowlane specjalistyczne – o 0,2%.