Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich podjął kroki w kierunku realizacji zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. Ogłoszono przetarg na budowę tej obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 579. Inwestycja może kosztować ponad 200 mln zł, z czego 80 proc. tej kwoty pokryje Unia Europejska. Zgodnie z założeniami obwodnica ma być gotowa do 2022 roku.
Inwestor zakłada, że w pierwszej połowie 2020 r. uda się podpisać umowę z wykonawcą. Prace będą realizowane w ciągu dwóch sezonów budowlanych. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 2022 rok.
Zadaniem wykonawcy będą między innymi prace w zakresie robót przygotowawczych, robót ziemnych, odwodnienia korpusu drogowego, podbudowy, budowy nawierzchni, robót wykończeniowych, oznakowania i urządzeń bezpieczeństwa ruchu oraz budowy elementów ulic. Planowane są także trzy ronda: na przecięciu z ul. Logistyczną w strefie przemysłowej, ul. Orlicz-Dreszera w Kozerach oraz z ul. Radziejowicką w Kałęczynie.
Dodatkowo wykonawca zobowiązany jest do zapewnienia na własny koszt bezpiecznych warunków ruchu drogowego i pieszego w rejonie prowadzonych robót objętych umową na podstawie projektu organizacji ruchu, „na czas budowy” sporządzonego przez i na koszt wykonawcy.
View Larger Map
Obwodnica w ciągu DW-579 od węzła Grodzisk Mazowiecki na A2 będzie mieć ok. 7,4 km długości i będzie budowana na terenie miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki oraz gmin: Natolin, Chlebnia, Chrzanów Duży, Wólka Grodziska, Kozery, Kozerki i Kałęczyn. Za strefą przemysłową w Chlebni droga zacznie omijać Grodzisk Mazowiecki od zachodu. ZRID na inwestycję został wydany we wrześniu 2018 roku.
O wyborze wykonawcy zadecyduje w 10 proc. doświadczenie kierownika budowy, w 30 proc. okres rękojmi i w 60 proc. cena. Chętni mogą składać oferty do 25 lutego 2020.