Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

 

Drogi | Krajowe - Polska

Kolejnych 142 mln zł na poprawę stanu dróg

| inf. pras. źródło: GDDKiA 24.06.2017

PARTNERZY DZIAŁU


 

Kolejnych 142 mln zł na poprawę stanu dróg
fot. GDDKiA

Więcej z regionu:

Polska

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zatwierdziło do realizacji inwestycje związane z poprawą stanu dróg. Zadania o wartości ok. 142 mld zł będą zrealizowane w sześciu województwach.
Pieniądze popłyną do województw podkarpackiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, śląskiego i mazowieckiego.

 

Województwo podkarpackie

Na Podkarpaciu zrealizowane będą dwa zadania. Pierwsze to rozbudowa DK-28 na odc. Siepietnica – Trzcinica, w ramach której wzmocniona zostanie konstrukcja nawierzchni do 115 kN/oś, przebudowane skrzyżowania z drogami podporządkowanymi, wybudowane brakujące chodniki, a także wybudowane i przebudowane zatoki autobusowe.
Zadanie przewidziano na lata 2017 – 2020.

Drugie zadanie związane jest z popraw a warunków i bezpieczeństwa ruchu drogowego na dojazdach do drogowego przejścia granicznego w m. Korczowa wraz z systemem wspomagającym zarządzanie ruchem. Zadania polega na budowie systemu zarządzania ruchem (m. in. system buforowania pojazdów ciężarowych) na odcinku autostrady A4 poprzedzającym przejście graniczne w Korczowej, a także na odc. dk nr 94 (łącznie 4,6 km). Umożliwią one dynamiczną informację dla kierowców, dynamiczne wprowadzanie objazdu, automatyczne wykrywanie zdarzeń, monitorowanie warunków ruchu, warunków pogodowych, informację o czasie podróży, czy ilości miejsc parkingowych. Efektem ma być kompletny system zarządzania długością kolejki na przejściu granicznym w Korczowej, który docelowo będzie elementem Systemu Zarządzania Ruchem. Okres realizacji zadania to lata 2017 – 2018.

Województwo pomorskie

W ramach zaakceptowanej puli pieniędzy w województwie pomorskim rozbudowana zostanie droga krajowa nr 22 na trzech odcinkach. Pierwszy to Knybawa – Gnojewo. W ramach zadania zostanie wymieniona nawierzchnia, wzmocniona konstrukcja nawierzchni do 115 kN/oś, rozbudowane skrzyżowania z drogami niższych kategorii oraz wybudowany zostanie kanał technologiczny. Ponadto wybudowane zostaną zatoki autobusowe, ciągi pieszo – rowerowe, chodniki oraz oświetlenie drogowe. Okres realizacji zadania to lata 2019 – 2020.

Droga krajowa nr 22 będzie rozbudowana także na odcinku Cisy – Malbork. Tu zostanie wymieniona nawierzchnia, wzmocniona konstrukcja nawierzchni do 115 kN/oś i przebudowany most. Ponadto wybudowany zostanie ciąg pieszo – rowerowy oraz kanał technologiczny. Okres realizacji zadania: 2019 – 2021.

Kolejny fragment drogi krajowej nr 22 przewidziano do rozbudowy na odcinku Malbork – Królewo. W ramach zadania zostanie wymieniona nawierzchnia, wzmocniona konstrukcja nawierzchni do 115 kN/oś, skrzyżowania z drogami niższej kategorii zostaną rozbudowane. Ponadto wybudowane zostaną chodniki, ciągi pieszo – rowerowe oraz zatoki autobusowe. Okres realizacji zadania to lata 2019 – 2021.

Zmieni się także DK-20. To za sprawą realizacji dwóch zadań, z których pierwsze to: Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 20 w województwie pomorskim w m. Borcz w ramach PBDK – Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (aneks). W ramach zadania zostanie wykonany chodnik o długości 230 m oraz zmieniona będzie geometria wlotu drogi gminnej przy drodze krajowej. W miejscowości Borcz stwierdzono występowanie nasypów niekontrolowanych, co miało bezpośredni wpływ na wzrost zakresu robót ziemnych i podbudów. To zadanie do realizacji w tym roku.

Drugie zadanie na DK-20 to poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w m. Chwaszczyno w ramach PBDK – Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (aneks).
W ramach zadania zostaną wykonane chodniki o długości 902 m po lewej stronie oraz o długości 300 m po prawej stronie drogi. Po wykonaniu dokumentacji uaktualniono zakres prac przygotowawczych m.in. o konieczność przeszukania terenu pod kątem zagrożenia niewybuchami oraz niewypałami, jak również rozbiórkę starego istniejącego przepustu dla pojazdów gospodarczych. Okres realizacji zadania: 2017 – 2018.

Zaplanowano także poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK-21 na odc. Trzebielino – Kwakowo. W ramach zadania zostaną wykonane chodniki o długości 750 m po lewej stronie oraz o długości 1,1 km po prawej stronie drogi. W związku z opracowaniem dokumentacji technicznej uszczegółowiono zakres rzeczowy inwestycji. Ponadto, gmina Kobylnica zdeklarowała chęć partycypacji w kosztach wykonania dokumentacji technicznej. To zadanie tegoroczne.

Ostatnie zadanie w województwie pomorskim to poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK-55 na odc. Brachlewo – Tychnowy – NW Kwidzyńska. W ramach zadania zostaną wykonane dwa ciągi pieszo – rowerowe o szerokości 2 m i łącznej długości 1,5 km po prawej stronie drogi. W związku z opracowaniem dokumentacji technicznej uszczegółowiono zakres rzeczowy inwestycji. Realizacja w roku 2017.

Województwo zachodniopomorskie


W zachodniopomorskim w ramach tej puli zrealizowane będą trzy zadania:
Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 31 w miejscowości Chojna - wybudowana zostanie wyspa spowalniająca na wjeździe do miejscowości Chojna, która spowoduje znaczną poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Obecnie przy wjeździe od strony Gryfina, pomimo ograniczenia widoczności, pojazdy wjeżdżają z dużą prędkością w teren zabudowany. Realizacja w roku 2017.

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 22 w miejscowości Człopa - wybudowana zostanie zatoka autobusowa wraz z ciągiem pieszym. Po sporządzeniu kosztorysu inwestorskiego uszczegółowiono zakres poszczególnych asortymentów robót. Realizacja w roku 2017.

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 23 na odcinku skrzyżowanie Dolsk - Warnice - wybudowany zostanie chodnik o łącznej długości 183 m. Ponadto poprawiona zostanie geometria wlotów dróg podporządkowanych na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 2146Z wraz z wykonaniem oznakowania poziomego i pionowego. Na etapie wykonania projektu technicznego, podczas szczegółowej wizji w terenie oraz konsultacji społecznych, zakres robót uległ zwiększeniu z uwagi na korektę skrzyżowania. Realizacja w roku 2017.

Województwo lubuskie

W lubuskim poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego na DK-22 na odc. Kostrzyn – Słońsk. Zmieniona zostanie geometria drogi, a nawierzchnia zostanie dostosowana technicznie do przenoszenia obciążeń 11,5 tony na oś. Dzięki zadeklarowanemu przez gminę Górczyca nieodpłatnemu przekazaniu gruntów, zakres rzeczowy zadania został zwiększony - rozbudowane zostaną dwa łuki i poprowadzona jezdnia po nowym śladzie tak, by uzyskać jeden łuk. Okres realizacji zadania: 2019 – 2020.

Województwo śląskie

Na Śląsku rozbudowana zostanie droga krajowa nr 78 na odcinku Wodzisław – Rybnik. Inwestycja ma na celu poprawę przepustowości i bezpieczeństwa ruchu drogowego (m. in. poprzez poszerzenie jezdni do 7 m, korektę elementów geometrii drogi), podniesienie nośności jezdni do 115 kN/oś oraz podwyższenie klasy nośności obiektów mostowych. Rozbudowa obejmuje również m.in. przebudowę i budowę chodników oraz remont sygnalizacji świetlnej. Okres realizacji zadania: 2019 – 2020.

Rozbudowana zostanie także droga krajowa nr 45 na odcinku Zabełków – Roszków. Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje dostosowanie odcinka drogi krajowej do wymogów nośności 115 kN/oś, poszerzenie jezdni do 7 m, korektę elementów geometrii drogi, przebudowę i budowę chodników, budowę zatok autobusowych, przebudowę skrzyżowania z ul. Wiejską, wyznaczenie oraz doświetlenie przejść dla pieszych. Okres realizacji zadania to lata 2019 – 2020.

Województwo mazowieckie

Jedno zadanie przewidziano do realizacji na Mazowszu. To budowa obwodnicy Pułtuska w ciągu drogi krajowej nr 61 – proces przygotowawczy.

Celem inwestycji jest poprawa warunków podróżowania i bezpieczeństwa ruchu, wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Pułtuska, poprawa płynności ruchu, ograniczenie negatywnych oddziaływań na środowisko i tereny przyległe.

Zakres prac przygotowawczych obejmuje opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej, materiałów do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz materiałów niezbędnych do ogłoszenia przetargu w systemie Projektuj i Buduj, wykonanie badań i opracowań geologicznych oraz archeologicznych badań powierzchniowych.

Zakończenie prac przygotowawczych planowane jest w 2021 roku.
To druga pula zadań skierowanych do realizacji w tym tygodniu. O pierwszej pisaliśmy TUTAJ


Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz też

 

ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Transport Publiczny ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5