Komisja Europejska opublikowała główne decyzje dotyczące uchybień zobowiązań państw członkowskich podjęte w pierwszym miesiącu 2019 roku. Wśród nich znalazło się wezwanie Polski do zapewnienia zgodności z głównymi przepisami dyrektywy dotyczącej ograniczenia zanieczyszczenia hałasem w Unii Europejskiej.
Dyrektywa, o której mowa, zobowiązuje państwa członkowskie do przyjęcia planów działań dotyczących hałasu, których celem jest utrzymanie poziomów hałasu na dotychczasowym poziomie (jeżeli są zgodne z krajowymi wartościami granicznymi) lub, w przypadku przekroczenia tych wartości, dostosowanie ich do obowiązujących wymogów.
Komisja Europejska skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia w maju 2017 roku. – „Mimo poczynienia pewnych postępów władze polskie nadal muszą przyjąć zmienione strategiczne mapy hałasu i plany działań dotyczące hałasu dla szeregu aglomeracji, a także plany działań dotyczące hałasu dla głównych dróg, linii kolejowych oraz Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie” – czytamy w komunikacie.
W związku z tym KE skierowała dziś (24 stycznia) do Polski uzasadnioną opinię, dając jej dwa miesiące na naprawę sytuacji. – „W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE” – informuje KE.
Dodatkowo, unijna komisja zaznacza, że hałas w środowisku, powodowany przez ruch drogowy, kolejowy i lotniczy, przemysł, budownictwo i inne rodzaje działalności, jest drugą (po zanieczyszczeniu powietrza) główną przyczyną przedwczesnych zgonów w UE.
Jak podaje Komisja Europejska ds. Środowiska – ok. 50 mln osób mieszkających w obszarach miejskich cierpi z powodu wysokiego poziomu hałasu ulicznegow nocy, który ma szkodliwy wpływ na zdrowie 20 mln z nich. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, aby możliwy był zdrowy sen, stały hałas z otoczenia nie powinien przekraczać 30 decybeli, a poszczególne odgłosy – 45 decybeli.
Jak można wywnioskować z
mapy akustycznej warszawy, w samej stolicy, te wartości w wielu jej częściach są znacznie przekraczane.
O zanieczyszczeniu, również hałasem, będziemy rozmawiać na Kongresie Czystego Powietrza w Warszawie. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć TUTAJ.