Konieczne jest wykonanie szerszych badan dotyczących zapadliska przy obwodnicy Bolesławia w powiecie olkuskim w Małopolsce. Nowo wybudowana droga została zamknięta w połowie lutego z powodu zapadliska, które pojawiło się tuż przy drodze.
Zakończyły się badania georadarem przy zamkniętej od miesiąca obwodnicy Bolesławia. Na razie wiadomo, że stwierdzono „dwie strefy anomalii amplitudowych związanych z niejednorodnością podłoża”. Jak poinformowali we wspólnym oświadczeniu Zarząd Drogowy w Olkuszu. Powiat Olkuski, Gmina Bolesław oraz ZGH Bolesław w Bukownie, interpretacja badań geofizycznych powinna być skorelowana z dalszymi rozszerzonymi badaniami. Na taką potrzebę wskazał wykonawca zakończonego badania georadarem.
– Autorzy sprawozdania potwierdzili prawidłowe wykonanie drogi – poinformowano w oświadczeniu.
Przypomnijmy, zapadlisko o średnicy ok. 8 m i głębokość 5 m pojawiło się 14 lutego. Zaobserwowano je kilkanaście metrów od nowo wybudowanej drogi. Zarządca trasy zdecydował o jej zamknięciu. Wszystko wskazuje na to, że kierowcy nie wjadą na trasę co najmniej przez trzy kolejne miesiące.
Tyle, w ocenie samorządowców, trzeba będzie poczekać na wyniki pogłębionych badań, wykonanie których sugerują specjaliści. Dopiero one pozwolą na podjęcie dalszych decyzji dotyczących drogi.
Obwodnica Bolesławia została oddana do ruchu w listopadzie ub. roku. W ramach tej inwestycji wybudowano nową jezdnię o długości 1,9 km, a także skrzyżowanie z ul. Parkową i rondo na połączeniu z ul. Kolejową w Bukownie. Droga prowadziła m.in. do drogi krajowej nr 94, która przecina powiat olkuski.
Na terenie gminy Bolesław występuje zagrożenie zapadliskami pogórniczymi związanymi z działalnością nieczynnej już kopalni. Od października ub. roku obowiązuje w gminie zakaz wstępu do lasu. W ostatnim czasie teren byłej kopalni został oznakowany specjalnymi tablicami informującymi o możliwości powstania zapadliska.
Jak poinformowano, zagrożenie wiąże się z trwającym procesem likwidacji kopalni „Olkusz – Pomorzany”, a zwłaszcza odbudową poziomu zwierciadła wód podziemnych, na powierzchni terenu.