Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

 

Drogi | Biznes - Polska

Panattoni nie zwalnia tempa nad Wisłą

| Magdalena Chajzler źródło: RI 17.07.2022

PARTNERZY DZIAŁU


 

Panattoni nie zwalnia tempa nad Wisłą
fot. Panattoni

Więcej z regionu:

Polska

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mapa Polski zapełnia się kolejnymi inwestycjami pod szyldem magazynowego hegemona. Ostatnie inwestycje to w sumie 2,5 mln m kw. nowoczesnej powierzchni przemysłowo-magazynowej w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, podkarpackim, śląskim, lubuskim.
Pierwszą połowę roku 2022 Panattoni zamyka budową kolejnych 2,5 mln m kw. powierzchni przemysłowych stając się niekwestionowanym liderem rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce i Europie.
– Od lat jesteśmy liderem rynku nieruchomości przemysłowych nie tylko w Polsce, ale i Europie.

W 2021 roku podpisaliśmy w kraju ok. 300 umów najmu na łączną powierzchnię 3,2 mln m kw. -  o milion m kw. więcej niż rok wcześniej. Wkrótce przekroczymy też tutaj 11 mln m kw. dostarczonej powierzchni, co stanowi blisko połowę całkowitego polskiego wolumenu. Na koniec czerwca mamy w budowie kolejne 2,5 mln m kw. nowoczesnej powierzchni – mówi Anita Pietrykowska, Head of Marketing & Communications, Panattoni.

Tylko w 2021 r. najemcy z sektora motoryzacyjnego wynajęli od dewelopera blisko 200 000 m kw., a kolejnych zainteresowanych nie brakuje w tym roku. Jednym z nich jest ILS Sp. z o.o., operator logistyczny Grupy Inter Cars SA, który jest największym dystrybutorem części samochodowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Przedsiębiorstwo podpisało dwie umowy najmu na ponad 22 000 m kw. i właśnie wprowadza się do Panattoni Park Sosnowiec I.

Grupa posiadająca blisko 500 placówek w Polsce i Europie w kwietniu br. zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów o 18,5 proc. rdr, a w pierwszych czterech miesiącach roku wypracowała przychody o 23,9 proc. większe niż rok wcześniej. W błyskawicznym rozwoju przedsiębiorstwa niewątpliwy udział ma Panattoni, które w ramach sosnowieckiego parku dostarczyło magazyn buforowy dla głównego obiektu firmy, znajdującego się w tym mieście. Niedaleko kompleksu w Sosnowcu przebiega ekspresowa S1 prowadząca aż do granicy ze Słowacją w Zwardoniu oraz autostrada A4 będąca częścią III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego i łącząca granice: południowo-zachodnią i południowo-wschodnią.

Dodatkowo zaledwie godzina drogi dzieli Park Sosnowiec I od granicy z Czechami. Inwestycja położona jest niecałe 16 km od Katowic i nieco ponad 70 km od Krakowa, a w niecałą godzinę można z niej dojechać do dwóch międzynarodowych lotnisk.

– Rozwijamy wszystkie segmenty naszej działalności. Budujemy kolejne parki, do których wprowadzają się międzynarodowi liderzy swoich branż, m.in. niedawno ponad 15 000 m kw. w Panattoni Park Nadarzyn wynajął chiński gigant e-commerce – firma JD.com, a w Panattoni Park Sosnowiec I 20 000 m kw. zajął lider automotive w regionie CEE – Inter Cars SA – mówi Anita Pietrykowska. - Ukończyliśmy również I etap ogromnej realizacji dla LPP w Rzeszowie, która zajmie 70 000 m kw.

W budowie pozostaje gigantyczna realizacja dla należącego do Otto Group – Hermes Fulfillment w Iłowej, której powierzchnia wyniesie 150 000 m kw. Cały czas rozwijamy również nowe rynki, które stają się alternatywą dla tzw. wielkiej piątki. M.in. budujemy dwa duże parki w Sulechowie, w lubuskim, na potrzeby dwóch gigantów e-commerce, którzy stamtąd będą obsługiwali także inne europejskie rynki – dodaje Anita Pietrykowska.

W Nadarzynie ponad 15 100 m kw. powierzchni wynajęto firmie JD.com. Deweloper ukończył również proces certyfikacji środowiskowej budynku metodą BREEAM International New Construction i uzyskał poziom Excellent. Z wynikiem 78,4 proc. inwestycja została najbardziej ekologicznym obiektem przemysłowym w Polsce.

JD.com to platforma e-commerce, która posiada w Chinach ponad 300 mln klientów. Jest największym sprzedawcą detalicznym w kraju, zarówno online, jak i offline, oraz trzecią co do wielkości firmą internetową na świecie pod względem przychodów. Słynie z bardzo rozbudowanej sieci logistycznej - powierzchnia magazynów firmy w Azji przekracza 23 mln m kw. Umożliwia to realizację większości zleceń jeszcze tego samego dnia co zamówienie, m.in. za pomocą sieci dronów czy automatycznych pojazdów bezzałogowych. JD.com z siedzibą główną w Pekinie posiada biura na całym świecie, w tym w Nowym Jorku, Tokio oraz centrum badawczo-rozwojowe w Dolinie Krzemowej. W Panattoni Park Nadarzyn JD.com będzie magazynować przede wszystkim urządzenia elektroniczne. Nowe centrum logistyczne pod Warszawą będzie drugim tej firmy w Polsce i trzecim w Europie.

Atutem inwestycji jest świetna lokalizacja. Obiekt znajduje się bezpośrednio przy drodze ekspresowej S8, co stwarza optymalne warunki dla dystrybucji na rynek Polski Centralnej, a także całej Europy. Do centrum stolicy jest stąd 25 km, a do lotniska Okęcie - 28 km.

Obecnie na półmetku znajduje się rozpoczęta w styczniu inwestycja Fulfillment Center dla LPP – największej firmy odzieżowej e regionie CEE. Zakończenie budowy blisko 70 000 m kw. w Rzeszowie planowane jest na koniec tego roku. Inwestycja pozwoli na obsługę 100 000 zamówień dziennie i wsparcie sprzedaży internetowej w Niemczech, Czechach oraz na Węgrzech i Słowacji. Panattoni przygotuje m.in. 5000 m kw. powierzchni pod automatyczną linię przewoźników. Do końca roku powierzchnia dostarczona przez dewelopera dla LPP przekroczy 170 000 m kw. Obiekt powstaje między węzłami autostrady A4, która przebiega m.in. przez Wrocław, Kraków, czy Katowice i łączy granicę południowo-wschodnią z południowo-zachodnią. Ponadto inwestycja położona będzie w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej 19 prowadzącej na Słowację i zaledwie 1 km od Lotniska Rzeszów – Jesionka.

– Na Mazowszu tworzymy Panattoni Park Radom, który będzie doskonałą alternatywą dla Warszawy w regionie. Na przełomie bieżącego i 2023 roku planujemy ukończyć dwa pierwsze budynki.

Nie słabnie również popularność naszych obiektów miejskich – m.in. dwóch nowych najemców znalazło City Logistics Kraków I – FM Logistic oraz dystrybutora artykułów sportowych – firmę Raven. Oczywiście nasz priorytet to cały czas budować w sposób zrównoważony i stale podnosić poprzeczkę. Tę w pierwszej połowie zawiesiliśmy bardzo wysoko, ponieważ Panattoni Park Nadarzyn otrzymał certyfikację środowiskową BREEAM Excellent na poziomie 78,4 proc., stając się najbardziej ekologicznym obiektem przemysłowym w Polsce. W tej chwili mamy już w kraju 6 mln m kw. certyfikowanej powierzchni, a kolejne certyfikacje na poziomie Excellent są już w drodze – mówi Anita Pietrykowska.

Deweloper aktywie działa również na południu Polski w ramach City Logistics Kraków I. W obiekcie znalazły miejsce FM Logistic oraz firma Raven dystrybuująca artykuły sportowe.

City Logistics Kraków I powstaje w strategicznej lokalizacji, zarówno pod kątem ponadregionalnego prowadzenia działalności, jak i dostępu do pracownika. Inwestycja znajduje się w jednej z industrialnych dzielnic miasta. Największym jej atutem jest bliskość S7, która już niedługo połączy obiekt m.in. z Warszawą, czy Gdańskiem. Kolejną mocną stroną parku, która pozwala na wsparcie nawet mniejszych działalności, jest możliwość wynajęcia minimalnych modułów. Format SBU umożliwia skorzystanie z minimum 1080 m kw. Elastyczna powierzchnia pozwala na prowadzenie operacji zarówno logistycznych, produkcyjnych, magazynowych, jak i e-commerce’owych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz też

 

ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Transport Publiczny ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5