W planach GDDKiA na 2020 rok jest przede wszystkim kontynuacja pracy nad prawie 1004 km dróg, które pozostają obecnie w realizacji. 117 km z nich ma być udostępnione przed końcem grudnia. Jednak projektowanie i budowa to tylko część zadań na kolejne 12 miesięcy. Drogowcy będą też prowadzić działania w ramach istniejącej sieci oraz przeprowadzenie Generalnego Pomiaru Ruchu i Generalnego Pomiaru Hałasu.
Jak informowaliśmy niedawno, w nowy rok weszliśmy z liczbą ponad 4 tys. dróg szybkiego ruchu. W czym znaczący udział miały kilometry oddane do ruchu w roku 2019. W sumie do użytku przekazano 460 km. W tym roku ta liczba ma być nieco mniejsza – zaplanowano otwarcie 117 km. Sfinalizowane mają być między innymi dwa odcinki A2, tj. w. Lubelska – w. Konik (5,6 km) oraz w. Konik – obwodnica Mińska Mazowieckiego (9,2 km) oraz budowa dwóch odcinków S5 w województwie kujawsko-pomorskim, tj. Bydgoszcz Opławiec – Bydgoszcz Błonia (13,5 km) oraz Szubin Północ – Żnin Północ (19,3 km).
W sumie zakończyć ma się realizacja 12 zadań.Oprócz inauguracji nowych odcinków, będą prowadzone działania na istniejącej sieci dróg. Kontynuowany będzie Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Plany związane z programem to między innymi wymiana nawierzchni, przebudowa skrzyżowań, budowa rond, budowa sygnalizacji świetlnych czy uspokajanie ruchu poprzez wytyczanie wysepek. W wielu miejscach zbudowane zostaną chodniki, zatoki autobusowe, doświetlane będą kolejne przejścia dla pieszych, ustawione zostaną ogrodzenia w celu ochrony pieszych i oddzielenia ich od ruchu samochodowego. Powstaną również kolejne drogi rowerowe. Wytyczane będę również nowe przejścia dla pieszych i budowane kładki nad drogami.
Fot. GDDKiA
Przykładowe inwestycje planowane w ramach PLMN to rozbudowa 22 km drogi krajowej nr 16 na odcinku Augustów − Głęboki Bród (wzmocnienie konstrukcji jezdni, nowe ciągi rowerowo-piesze, zatoki do kontroli pojazdów i zatoki autobusowe), rozbudowa 2,5 km drogi krajowej nr 63 na odcinku: przejście przez m. Wygoda, budowa obejścia m. Brzezie w ciągu drogi krajowej nr 25 na odcinku Biały Bór − Sporysz (budowa dróg dojazdowych wzdłuż obwodnicy, budowa przejazdów gospodarczych w ciągu drogi lokalnej, nowe ciągi pieszo-rowerowe i zatoki autobusowe), budowa mostu przez rzekę Wieprz w ciągu DK-82 w m. Łęczna, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK-92 w miejscowości Brójce (nowe oznakowanie miejsc niebezpiecznych, powstaną nowe wysepki, azyle dla pieszych oraz chodniki).
Kontynuowany będzie audyt przejść dla pieszych. Wynikiem audytu będzie raport zawierający ranking przejść wraz z rekomendacją zmian mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Raport będzie podstawą do podejmowania działań w kolejności od najpilniejszych do możliwych do wykonania w następnej kolejności.
Rok 2020 będzie również momentem przeprowadzanego co 5 lat Generalnego Pomiaru Ruchu. Na sieci dróg krajowych znajdujących się w naszym zarządzie, pierwszy z pomiarów zaplanowany jest na 23 stycznia. W tym roku pomiary będą prowadzone w ok. 2300 punktach (dla porównania w 2015 roku było to ok. 1950). Praktycznie we wszystkich punktach wykorzystamy metodę wideorejestracji, uzupełniając ją dodatkowo wynikami z automatycznych punktów pomiaru ruchu (około procent wszystkich punktów). Pomiary w podstawowym cyklu będą prowadzone w dziewięciu specjalnie wybranych dniach w ciągu roku i składają się na nie cztery dni z pomiarem 24-godzinnym oraz pięć dni z pomiarem 16-godzinnym (dla każdego dnia pomiarowego wyznaczone są dwa terminy rezerwowe).
Kolejnym pomiarem, jaki przeprowadzimy w tym roku, będzie Generalny Pomiar Hałasu. Tak jak GPR wykonywany jest w cyklu pięcioletnim. W przypadku GDDKiA badania przeprowadzane są na odcinkach dróg o średniorocznym natężeniu ruchu powyżej 3 mln pojazdów lub o procentowym udziale pojazdów ciężkich w potoku ruchu powyżej 20 proc., w przypadku średniego dobowego ruchu przekraczającego 5 tys. pojazdów. Pomiary poziomu hałasu będą wykonane w okresie wiosny (od 20 kwietnia do 18 czerwca) lub jesieni (od 7 września do 9 października).
Ponadto do końca stycznia mamy poznać plan przetargów na 2020 rok.