GDDKiA ogłosiła dwa przetargi na budowę zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż A4 na odcinku Kleszczów – Sośnica oraz DK-81 na odcinku Drogomyśl – Harbutowice. W ramach tych zadań zostanie wybudowane, łącznie ponad dwa kilometry ekranów akustycznych oraz przebudowane ponad 700 m już istniejących.
Pierwsze zadanie, na które został ogłoszony przetarg, to budowa zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż autostrady A4 na odcinku Kleszczów – Sośnica wraz z przebudową już istniejących ekranów. Ta inwestycja ma na celu ochronę terenów i budynków mieszkalnych położonych wzdłuż autostrady A4 od km 292,4 do km 312,7, z wyłączeniem odcinka w Bojkowie, na terenie powiatu gliwickiego oraz gminy: Rudziniec, Sośnicowice, Pilchowice i Gliwice.
Zakres tej inwestycji obejmuje: przebudowę zabezpieczeń przeciwhałasowych na długości 772 m, budowę nowych zabezpieczeń przeciwhałasowych na długości 542 m, w tym zabezpieczenia w formie ziemnego ekranu akustycznego o długości 419 m. Wysokość ekranów akustycznych będzie wynosiła od 3,5 m do 4 m, a dla ziemnego ekranu akustycznego 5 m.
Złożone oferty będą badane i oceniane przy zastosowaniu następujących kryteriów: cena (60 proc.), przedłużenie okresu gwarancji jakości (20 proc.), minimalizacja utrudnień na jezdni głównej autostrady A4 – 20 proc.
Zamawiający wymaga, aby roboty zostały wykonane w terminie czterech miesięcy licząc od daty zawarcia umowy.
Drugie zadanie to budowa zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż drogi krajowej nr 81 na odcinku Drogomyśl – Harbutowice. Ta inwestycja ma na celu ochronę terenów i budynków mieszkalnych położonych wzdłuż DK-81 przebiegających przez powiat cieszyński, gminę Skoczów, na odcinku od km 55,248 do km 61,01.
Zakres tej inwestycji obejmuje budowę: zabezpieczeń przeciwhałasowych na długości 1512,2 m, zatoki autobusowej, chodnika o długości 467 m, bariery ochronne. Wysokość ekranów akustycznych budowanych wzdłuż DK81 będzie wynosiła 6 m.
Złożone oferty będą badane i oceniane przy zastosowaniu następujących kryteriów: cena (60 proc.), termin realizacji robót (20 proc.) i przedłużenie okresu gwarancji jakości (20 proc.).
Zamawiający wymaga, aby roboty zostały wykonane w terminie od czterech do sześciu miesięcy licząc od daty zawarcia umowy. Termin realizacji robót stanowi kryterium oceny ofert.