W Warszawie budowany jest kolejny most przez Wisłę. Powstaje w ramach południowej Obwodnicy Warszawy. Budowa rodzi szczególne wymagania w zakresie ochrony ptaków.
Rybitwa białoczelna, sieweczka obrożna, czy rybitwa rzeczna – to tylko niektóre chronione gatunki ptaków, które zamieszkują okolice budowanej przeprawy. Inwestycja wymaga podjęcia szczególnych działań w zakresie ich ochrony.
W środę odbyła się wizja terenowa, podczas której sprawdzano spełnianie warunków zawartych w rozstrzygnięciach wydanych na potrzeby realizacji Południowej Obwodnicy Warszawy w rejonie budowanej przeprawy mostowej przez Wisłę. Uczestniczyli w niej przedstawiciele inwestora oraz instytucji związanych z ochroną przyrody.
W ramach wizji terenowej sprawdzana była m.in. skuteczność ochrony dwóch niewielkich wysp znajdujących się w korycie Wisły, w sąsiedztwie inwestycji. Wyspy są miejscem rozrodu i wychowu gatunków ptaków siewkowych, których liczebność w Dolinie Środkowej Wisły jest ważna dla zachowania ich populacji w skali całej Polski.
W obszarze tym występuje ponad połowa krajowej populacji rybitwy białoczelnej, 42% populacji sieweczki obrożnej, 36% rybitwy rzecznej, 30% mewy siwej i 12% śmieszki, 7% sieweczki rzecznej oraz 18% populacji brodźca piskliwego.
Gatunki te są chronione w obszarze Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. To m.in. dla ich ochrony obszar ten został w 2004 r. włączony do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jako obszar specjalnej ochrony ptaków. Ptaki te są także celem ochrony w znajdującym się nieopodal rezerwacie przyrody Wyspy Zawadowskie.
Z tego względu ochrona tych miejsc i ich mieszkańców jest bardzo ważna i wymagała zastosowania szczególnych działań z zakresu ochrony czynnej w celu uniknięcia ewentualnych zagrożeń, jakie mogłyby wiązać się z realizacją inwestycji. Kontrolujący sprawdzili m.in. zgodność realizacji warunków wynikających z wydanych decyzji m.in. w zakresie lokalizacji ogrodzeń elektrycznych wokół kolonii mewy śmieszki oraz wykaszania odrostów wierzbowych na wyspach, co zapewnia ptakom optymalne warunki do rozrodu.
Warte odnotowania jest regularne pojawianie się na wyspie położonej w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji mewy czarnogłowej – gatunku bardzo rzadkiego w Polsce, którego ogólna liczebność w dolinie Wisły środkowej szacowana jest na 5 – 21 par lęgowych, co stanowi 17% populacji krajowej oraz szablodzioba, gatunku bardzo rzadko obserwowanego na przelotach w Polsce, sporadycznie lęgowego.
Decyzja zezwalająca na budowę mostu przez Wisłę została wydana 25 maja 2017 r. Most będzie miał długość blisko 2 km. Jest fragmentem liczącego 6,5 km odcinka drogi ekspresowej od węzła Przyczółkowa do węzła Wał Miedzeszyński.