Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w czerwcu br. była niższa o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem spadek o 0,7 proc.) oraz wyższa o 12,5 proc. w stosunku do maja 2020 roku (przed rokiem wzrost o 9,3 proc.).
W porównaniu z czerwcem 2019 r. zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano wśród jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne. W stosunku do czerwca ubiegłego roku wzrost wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano wśród jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 0,2 proc.), a zmniejszenie zaobserwowano w jednostkach zajmujących się budową budynków (o 5,7 proc.) oraz budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 1,2 proc.).
W porównaniu z majem 2020 roku zwiększenie wartości robót zanotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej 17,9 proc., realizujących prace związane z budową budynków 8,7 proc., a w jednostkach wykonujących roboty specjalistyczne 8,4 proc.
W okresie styczeń-czerwiec 2020 r., w odniesieniu do tego samego okresu 2019 r., największy wzrost (6,6 proc.) wartości produkcji budowlano-montażowej wystąpił w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Jednostki zajmujące się wykonywaniem robót specjalistycznych również odnotowały zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej (1,8 proc.). Spadek odnotowano wśród przedsiębiorstw, których podstawowym rodzajem działalności była budowa budynków (1,8 proc.).
Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w czerwcu br. była niższa o 1,9 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (w 2019 r. spadek o 0,4 proc.), natomiast wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 3,2 proc. (w 2019 r. spadek o 1,2 proc.).
W okresie styczeń-czerwiec 2020 roku wzrost wartości robót inwestycyjnych, w odniesieniu do tego samego okresu 2019 roku wyniósł 2,0 proc., zaś remontowych 2,9 proc. (wobec wzrostów analogicznych robót o 6,7 proc. i 6,3 proc. w 2019 r.).
Dynamika produkcji budowlano-montażowej w czerwcu br. (w cenach stałych) w porównaniu do przeciętnej miesięcznej wartości z roku 2015 wyniosła 121,1. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 4,5 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku i o 2,5 proc. niższym w porównaniu z majem 2020 roku.