Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla budowy obwodnicy Pułtuska. Trasa będzie znajdowała się w ciągu drogi krajowej nr 61.
Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie STEŚ z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej dla inwestycji, której celem będzie budowa obwodnicy Pułtuska w ciągu drogi krajowej nr 61.
Czas w jakim zwycięzca przetargu będzie miał wykonać zadanie to 32 miesiące. Na oferty zamawiający czeka do 7 września br. Przy ich ocenie będzie brał pod uwagę cenę (60%), zespół projektowy (18%), zespół środowiskowy (10%), ilość spotkań ze społeczeństwem (6%) oraz ilość wizji lokalnych (6%).
Trasa ma mieć ok. 15 km i będzie omijać Pułtusk od zachodu. Według informacji GDDKiA – średni dobowy ruch na przejściu przez Pułtusk wynosi ponad 17 tys. pojazdów na dobę. Obwodnica ma więc przede wszystkim wyprowadzony uciążliwy tranzyt z miasta. Przewidywane lata realizacji, w systemie „projektuj i buduj”, to 2021-2025.
Obwodnica uwolni od ciężkiego ruchu tranzytowego nie tylko Pułtusk, ale także pobliskie wsie takie jak Kacice, Kleszewo i Przemiarowo. Przyjęto, że obwodnica będzie wyłączać się z istniejącej drogi nr 61 w miejscowości Łubienica położonej na południe od Pułtuska, ominie miasto od strony zachodniej i będzie się włączać do istniejącej drogi nr 61 w miejscowości Lipa na północ od miasta.
Przedsięwzięcie ma również obejmować budowę nowego odcinka drogi krajowej nr 57 Szczytno – Pułtusk w związku z koniecznością zmiany przebiegu tej drogi tak, aby nie przechodziła przez zwartą zabudowę wsi Przemiarowo i Kleszewo, a węzeł drogowy z obwodnicą można było zlokalizować poza zabudową wsi Kleszewo. W rezultacie zaprojektowano północną obwodnicę Kleszewa i Przemiarowa w ciągu drogi nr 57 o długości 3,3 km, łączącą się z obwodnicą Pułtuska w ciągu drogi nr 61 na terenach wsi Lipa, gdzie powstanie węzeł.