Brązowy czekan będący niegdyś oznaką wysokiego statusu społecznego to jeden z ciekawszych przedmiotów znalezionych przez archeologów podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie przyszłej S3 Legnica – Bolków.
Prace prowadzone są na stanowisku Paszowice 23. Archeolodzy realizują je na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Stanowisko to, po wstępnych pracach rozpoznawczych, zostało określone jako osada z okresu obecności ludności kultury łużyckiej i okresu wpływów rzymskich oraz ślad osadniczy z okresu średniowiecza.
Jak poinformowała GDDKiA, w trakcie badań archeologicznych, rozpoczętych w 2016 roku, odkryto rozległe, wielopoziomowe i bogate cmentarzysko ludności kultury łużyckiej. To jedno z nielicznych, tak bogatych stanowisk odkrytych w rejonie Jawora.
Odkryto około 650 zespołów grobowych pochodzących prawdopodobnie z okresu od 1800 p.n.e. do 600 p.n.e. Wśród innych śladów przeszłości w tym miejscu są także naczynia ceramiczne (ponad 1,7 tys. sztuk), liczne przedmioty brązowe i żelazne, a także ozdoby w postaci brązowych i żelaznych szpil, naszyjników czy bransolet. Wykopano także przedmioty codziennego użytku i zbiór ceramiki malowanej.
Jednym z najciekawszych znalezisk jest brązowy czekan – rodzaj broni, będącej oznaką statusu społecznego pochowanej osoby. Został odnaleziony w zespole grobowym wraz z trzema szpilami tarczowatymi. – Takie wyposażenie świadczy niewątpliwie o statusie pochowanej osoby, w tym przypadku być może przywódcy lokalnej społeczności – informuje GDDKiA.
Budowa drogi ekspresowej S3 Legnica – Bolków podzielona jest na dwa odcinki realizacyjne: Legnica – Jawor długości 19,73 km i Jawor – Bolków długości 16,11 km. Zadanie pierwsze realizuje konsorcjum Eurovia i Warbud, zadanie drugie Mota Engil.
Droga po wybudowaniu będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Ma być gotowa na przełomie lat 2018/2019. Obecne zaawansowanie robot budowlanych na odcinku I wynosi 35 proc., na drugim 39 proc.