Przy okazji setnej rocznicy tzw. Cudu nad Wisłą, drodze ekspresowej S8 nadano nazwę Trasy Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. To element obchodów rocznicy wydarzeń jakie rozegrały się na przedpolach Warszawy i miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej.
W Radzyminie, przy drodze ekspresowej S8, w stulecie bitwy – 15 sierpnia – odsłonięto pamiątkowy głaz upamiętniający walczących w Bitwie Warszawskiej oraz jedną z tablic jakie GDDKiA ustawiła przy drodze pomiędzy Wrocławiem i Białymstokiem.
W uroczystości uczestniczyli ministrowie: Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak oraz Infrastruktury – Andrzej Adamczyk, a także Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – Tomasz Żuchowski.
Bitwa Warszawska określana jest jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata.
Droga krajowa nr 8 liczy blisko 830 km długości, łączy Kudowę Zdrój na granicy z Czechami z Budziskiem na granicy z Litwą. Od Wrocławia, przez Warszawę, do Białegostoku jest drogą klasy ekspresowej. W sumie trasa „S” ma ok. 560 km długości.
Trasa prowadzi m.in. w pobliżu terenów, na których rozegrała się historyczna bitwa.
Wzdłuż drogi ekspresowej ustawiono 90 tablic informujących o nowej symbolicznej nazwie trasy na pamiątkę przełomowej kampanii wojny polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921. Bitwa Warszawska (13-25 sierpnia 1920 r.) była wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które tocząc ciężkie walki powstrzymało i ostatecznie zmusiło do szybkiego odwrotu oddziały Armii Czerwonej.
To nie pierwsza droga w Polsce, której nadano nazwę nawiązującą do wydarzeń historycznych. Autostrada A2 łącząca zachodnią granicę państwa – w przyszłości z granicą wschodnią została nazwana Autostradą Wolności. Swoją nazwę ma także trasa A1 łącząca północ i południe kraju – to Autostrada Bursztynowa.