Ruszył przetarg na wybór wykonawcy, który sprawdzi jakość powietrza w pobliżu Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie. Sprawdzone zostaną m.in. spaliny przy wylotach z tunelu. Analiza porealizacyjna pozwoli na wyciągnięcie wniosków dotyczących ewentualnych dodatkowych zabezpieczeń.
Pomiary będą wykonywane na podstawie postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 2017 r.
Gromadzone będą dane z rejonu wyrzutni spalin przy wylotach z tunelu oraz z okolic portali – chodzi o stężenie dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu. Badania mają być prowadzone całodobowo przez 365 dni na wyrzutniach oraz przez minimum 50 dni pomiarowych w roku w rejonie portali.
Termin składania ofert w przetargu to 3 lutego 2021 r. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na wiosnę 2021 r.
Ewentualny problem zanieczyszczeń powietrza w pobliżu tunelu w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie był wielokrotnie podnoszony przez mieszkańców dużego osiedla sąsiadującego z obwodnicą. Lokalna społeczność domagała się montażu filtrów przy wylotach z tunelu, tak by od momentu dopuszczenia ruchu na ursynowskim odcinku S2 była ochrona przed spalinami koncentrującymi się w tunelu.
Inwestor twierdził, że obowiązkowego montażu urządzeń oczyszczających powietrze nie nakładają ani powszechne przepisy, ani decyzje dotyczące tej inwestycji. Zapewnił jednocześnie, że niezwłocznie po oddaniu drogi przystąpi do badań, które dadzą odpowiedź na pytanie czy i ewentualnie jakie zabezpieczenia są potrzebne.
Kierowcy korzystają z ponad 15-kilometrowego fragmentu południowej obwodnicy Warszawy pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów i Lubelska od 22 grudnia. Na ursynowskim odcinku trwają jeszcze prace – wykonawca prowadzi roboty w tunelu i nad nim. Zaawansowanie prac wynosi ok. 89 proc. Na dokończenie wszystkich robót ma jeszcze czas do końca marca 2021 r. To wynik aneksu do umowy uzasadnionego długotrwałymi procedurami uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a także zawierania umów z gestorami sieci.
Kierowcy mają być wpuszczeni do tunelu w II kwartale 2021 r.