8 kwietnia nadzwyczajne walne zgromadzenie Trakcji zdecyduje o emisji 250 mln akcji dla PKP Polskich Linii Kolejowych. Zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia zażądała Agencja Rozwoju Przemysłu.
Jak podano, ARP wezwała do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, na którym ma być głosowana uchwała w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Kapitał ma być podwyższony z 69 160 780,80 zł do 269.160.780,80, a operacja ma się odbyć poprzez emisję 250 mln akcji zwykłych na okaziciela serii E.
Emisja – po podjęciu uchwały – zostałaby przeprowadzona w drodze subskrypcji prywatnej z wyłączeniem w całości prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, dematerializacji oraz ubiegania się o dopuszczenie wprowadzenie do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Oferta w tej sprawie zostanie skierowana wyłącznie do jednego inwestora – PKP Polskich Linii Kolejowych, a do zawarcia umowy mogłoby dojść w ciągu 45 dni od podjęcia uchwały.
Zgodnie z przygotowanym projektem uchwały, wartość nominalna jednej akcji wynosiłaby 80 gr, a wyemitowane akcje będą uczestniczyły w dywidendzie, począwszy od roku 2022.
Jednocześnie akcjonariusze Trakcji – Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Comsa przedłużyli termin wygaśnięcia zawartej między nimi przedwstępnej umowy sprzedaży akcji oraz warunkowej umowy sprzedaży obligacji wyemitowanych przez spółkę na wypadek niepodjęcia przez walne zgromadzenie uchwały dotyczącej podwyższenia kapitału zakładowego poprze emisję obligacji dla PKP PLK. Umowa ta została przedłużona do 30 kwietnia.
O planach przejęcia Trakcji przez PKP PLK głośno jest od dawna. Jeszcze w sierpniu ub. roku inwestor kolejowy zgłosił taki zamiar do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W złożonym wniosku mowa była o przejęciu kontroli w spółce poprzez nabycie akcji serii E.