Szlak Via Carpatia jest ważny na całym planowanym przebiegu. Jest „szansą na rozwój zarówno dla Polski, jak i dla Grecji” – stwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który w czwartek 8 lipca uczestniczył w rozmowie prezydenta Polski Andrzeja Dudy z prezydent Republiki Greckiej Ekaterini Sakielaropulu.
Dwustronne spotkanie odbyło się podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza w Sofii. Jednym z tematów poruszanych podczas rozmowy była budowa szlaku Via Carpatia. Mowa o trasie, która docelowo połączy morze Bałtyckie z morzem Egejskim i jest kluczowym projektem drogowym realizowanym przez kraje Trójmorza.
Różnie w różnych krajach
Realizacja trasy znajduje się na różnym etapie zaawansowania w poszczególnych krajach. W Polsce ta trasa przebiega we wschodnich województwach, a odcinki między Lublinem i Rzeszowem będą systematycznie oddawane do ruchu do połowy 2022 r. Via Carpatia połączy Białystok z Lublinem na przełomie 2024 i 2025 r., zaś Rzeszów z granicą polsko-słowacką na przełomie 2025 i 2026 r.
Węgierska część trasy zostanie oddana do ruchu w bieżącym roku. Budowa odcinka południkowego Via Carpatia na terenie Grecji została praktycznie ukończona, odcinek w relacji wschód-zachód pokrywa się również z całkowicie ukończoną autostradą A2 przebiegającą po śladzie starożytnego szlaku Via Egnatia.
– Prezydent RP Andrzej Duda mocno podkreśla znaczenie budowy szlaku Via Carpatia na całym przebiegu jako kluczowej inwestycji drogowej Inicjatywy Trójmorza. Również ja jestem pewien, że ta inwestycja jest szansą na rozwój zarówno dla Polski, jak i dla Grecji. Ta droga umożliwi pojawienie się dodatkowych potoków pasażerskich i towarowych z północy kontynentu dla greckich portów, w tym portu w Igoumenitsy – powiedział po spotkaniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
W sieci TEN-T?
– Nasze działania są nakierowane na wpisanie przebiegu trasy Via Carpatia do transportowej sieci bazowej Unii Europejskiej TEN-T. Naszą inicjatywę popiera już kilkanaście krajów. Sukces tego projektu ułatwi finansowanie tej ambitnej inwestycji – dodał A. Adamczyk.